Baş Dönmesi Sorunu Yaşayanlar

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 8 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Baş Dönmesi Sorunu Yaşayanlar

  Kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren baş dönmesi (vertigo), insanın kendisinin veya çevresinin döndüğünü hissetmesidir. Vertigonun sıklıkla bir iç kulak probleminden kaynaklandığını söyleyen Kulak Burun Boğaz uzmanlarından Op. Dr. Hamdi Yakut, önemli açılamalarda bulundu.
  Öncelikle detaylı olarak hastanın sersemlik hissinden “ne kastettiği, ne kadar zamandır olduğu, ne gibi bir problem yarattığı, ne kadar sürdüğü, bulantı veya kusma ile birlikte olup olmadığı, beraberinde işitme kaybı, çınlama varlığı sorgulanmalıdır. Genel sağlık durumu, kullanılan ilaçlar, kafa travmaları, son zamanlarda geçirilen iltihabi hastalıklar ile sinir sistemi hakkında bilgi alınmalıdır.
  Baş dönmesinin aktif olduğu dönemlerde Nistagmus olarak adlandırılan ve teşhis için çok önemli olan anormal göz hareketleri saptanabilir. Bu göz hareketlerinin yönü ve şekli hangi kulağın hasta olduğu veya baş dönmesinin kulak dışı bir nedene bağlı olup olmadığı hakkında çok önemli bazı bilgiler verebilir. Muayenenin devamında gözler kapalı nokta tayini, ayakta durma, yürüme gibi bir seri test uygulanır.

  Test yapılması gerekli
  Çeşitli işitme, kulak basınç ve denge testleri yapılabilir. Bazı vakalarda, kafa filmleri, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans filmleri çekilebilir. İç kulak ve beyne giden kan akımını ölçmeye yardımcı olan Dopler Ultrasonografi ve çeşitli kan tahlillerinin de yapılması gerekebilir.

  Birçok hastalık baş dönmesine neden olabilir
  İç kulakta sıvı basıncının artması, enfeksiyon sonucu iç kulak denge bölümündeki sinir hücrelerinin görev yapmaması, orta ve iç kulağı birbirinden ayıran zarların yırtılması, denge sisteminde oluşan iyi huylu tümörler, iç kulaktaki kalsiyum kristallerinin kontrolsüz hareketleri, araç tutması, yaşlılığa bağlı baş dönmesi gibi daha pek çok hastalık baş dönmesine neden olabilir.

  Baş dönemsi sorunu yaşayanlar dikkat
  Baş dönmesi olan hastaların, evde uygulayabileceği bazı egzersiz hareketleri vardır. Bunları ya doktor tarif edebilir ya da verilecek broşürlerle bilgi verilebilir. Ayrıca stresten kaçınmalı, çay, kahve az tüketilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Gereken durumlarda tuz kısıtlanmasına gidilebilir. Kan şekerinin düşmemesi için yemek öğünleri atlanmamalıdır.  kaynak:hurriyet.com
   
Yükleniyor...