Başarı ve duygusal zeka

'Sosyal Konular' forumunda Blue tarafından 19 Kas 2008 tarihinde açılan konu

 1. --------------------------------------------------------------------------------
  Duygusal zeka ve başarı  Duygusal zekayı duygusallıkla karıştırmayın.


  Duyguların farkına varmak, duyguları yönetebilmek ve özdenetim yapabilmek gibi yetilerle belirlenen duygusal zeka, hayatta başarılı olmanın anahtarı...Bazı kişilerin, özellikle heyecanlandıkları ve beklemedikleri bir olayla karşılaştıkları zaman verdikleri tepkileri hatırlamadıklarını belirten uzmanlara göre, herhangi ani bir uyarıcı ile karşılaşınca, beynin heyecan merkezi kişiye "düşün, değerlendir, eyleme geç" komutunu veriyor. Duygusal zekası gelişmeyenlerde, ilkel tepki denilen ilk tepki düşünmeden veriliyor. Bu nedenle ani verilen ilk tepkilere genelde anlam verilemiyor ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

  Duygusal zekanın özellikleri

  Uzmanlar duygusal zekanın özelliklerini şöyle sıralıyor:


  Duyguların farkında olma ve tanıma,

  Duyguları yönetebilme,

  Güdülenme,

  Empati,

  İyi ilişkiler kurabilme yeteneği.
  Duygusallıkla karıştırmayın

  EQ denilen duygusal zekanın, akademik zeka olan IQ ile karıştırılmaması gerekiyor. EQ ve IQ herkeste doğuştan potansiyel olarak oluşsa da, EQ’nun seviyesinin yükselişe ve gelişime daha açık olduğunu belirtiliyor.

  Duygusal zekanın, akademik zekanın destekleyicisi, yani yakıtı olduğunu belirten uzmanlar, duyarlı insanların duygusal zekalarının çok gelişmiş sanıldığını ancak, bu kavramların birbirinden oldukça farklı olduğunu da vurguluyor .
   
Yükleniyor...