Başınıza tank düşerse şaşırmayın :)

'Teknoloji Haberleri' forumunda chemist tarafından 4 Kas 2008 tarihinde açılan konu

 1. Başımıza uzaydan tank düşecek

  Başınıza tank düşerse şaşırmayın :)

  [​IMG]

  Uluslararası Uzay İstasyonu’nun zehirli amonyak taşıyan 635 kg ağırlığındaki soğutucu tankı, bugün dünya atmosferine giriyor.

  Görevini tamamladıktan sonra 23 Temmuz 2007’de astronot Clayton Anderson tarafından yerinden sökülerek uzay boşluğuna bırakılan "Early Ammonia Servicer" adlı tank, giderek alçalarak atmosferin kıyısına vardı.

  Buzdolabı büyüklüğündeki tankın nereye ve saat kaçta düşeceği ise bilinmiyor. Uzmanlar atmosfere girdikten sonra 15 parça halinde düşmesi beklenen tankın insanlara zarar verme ihtimalinin düşük olduğunu, ancak yine de dikkatli olunması gerektiğini söylüyorlar.

  Bugüne kadar uzaya bırakılmış en büyük çöp olan tankın kopacak parçalarından bazılarının 18 kilo kadar olabileceği belirtiliyor.
   
 2. Uzaydan soğutucu tank düştü

  Allahtan bu kezde ucuz atlatmışız..

  Avustralya ile Yeni Zelanda arasında bir yere düşen tank atmosfere girdiğinde 650 kilogramlık ağırlıktaydı. Tankın içinde bulunan amonyağın da etkisiyle büyük bir ateştopu haline gelmesi ve 18 kilograma kadar ağırlığa sahip parçalara ayrılması bekleniyordu.

  Amonyak rezervi olarak kullanılan tank, 2001 yılında istasyonun soğutucu sisteminde oluşabilecek acil durumlar için rezerv bulundurması amacıyla Uzay mekiği Discovery’nin STS-116 sayılı göreviyle monte edilmişti.
  Astronot Clayton Anderson'ın geçen yıl uluslararası uzay istasyonunda uzay yürüyüşü sırasında boşluğa attığı, ömrünü tamamlamış soğutucu tank, dün yeryüzüne düştü.
  NASA'nın açıklamasına göre bir buzdolabı büyüklüğündeki tank dün gece, zararsız bir biçimde, Güney Pasifik sularına düştü. Uzay istasyonu programı müdürü Mike Suffredini bugün yaptığı açıklamada, amonyakla dolu tankın, Avustralya ile Yeni Zelanda arasında bir yere düştüğünü söyledi. Tank istasyonda 2001 yılından itibaren yedek soğutucuda kullanılmıştı.
   
 3. umarım başımıza düşmez :f106:

  boş biryere düşsün...
   
 4. çok dikkatli olmalıyız öylemi ;) :

  Teşekkürler Chemist bilgilendirme ve uyarı için dikkate almaya çalışırım :f106:
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Başınıza tank düşerse
 1. GezgiN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,133
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  661
 3. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,191
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,262
 5. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  895