Basketbolda Alan Savunması

'Spor Gündemi' forumunda Ezlem tarafından 13 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Basketbolda Alan Savunması nasıl yapılır


  Alan savunmalarının zayıf bölgelerine göre sahaya hücum anlamında yayılışımız doğru tespitler yapılarak gerçekleştirilmeli.

  Alan savunmalarını yapan takımlar genelde oyun temposunu düşürmek iç alanı korumak ve zor dış şut seçimlerine zorlamak gibi kriterleri göz önünde bulundurarak gerçekleştirirler.

  Savunma yapan takımın blok halinde topun oynandığı yöne doğru kayarak alanı savunduğu, savunma sistemi. Göbeğin ve çizgilerin doğru kapatılması gerekir zira içeri driblinglerden sayı yemek alan savunmasının işlevsiz değil saçma sapan uyguladığınızı gösterir.

  Dış şutlar takımın blok halinde yön değiştirmesi çok mümkün olmadığından boş alana geçirilen kros paslardan yaratılan pozisyonlar ile alan savunmasının zaafıdır.

  Ancak karşınızdaki takımda çok iyi bir şutör var ise ve alan savunmasında ısrarlı iseniz, şutör oyuncuya adam adama savunma uygulayıp 4 oyuncu ile alan savunması yapabilirsiniz.

  Hacimli bir pota altı oyuncunuz var ise tavsiyem 2-1-2 olmak ile beraber alan savunmasında ribauntlarda oluşacak eşleşme sorununu havuzu ve boyalı alanı savunmanın ortasında duran hacimli oyuncunuz ile domine ederek halledebilirsiniz ancak arkada oynayacak iki oyuncunun göbek oyuncusunun hareketlerini ve ön alan oyuncularının boşluklarını kapatırken ki hamlelerini iyi takip etmeleri gerekir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Nis 2013