Basketbolda El Hareketleri

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 27 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. Basketbolda El Hareketleri nelerdir

  a) Yerden Pas

  Top pas verilecek kişi ile kendi aramızdaki mesafenin 2/3 civarında zemine vurularak pas verilir.Pas öncesinde öne küçük bir adım, hareketi kolaylaştırır.

  b) Tek El Pas (Baseball)

  Bu tür paslar oyun içerisinde uzun ve hızlı top aktarmak için kullanılır. Alınan bir savunma ribauntu başarılmış bir sayı veya serbest atış sonrası bu uzun pas şekli ile hızlı hücuma (Fast-Break) başlama imkanı sağlanır.

  Vücut normal duruşta top göğüs hizasındadır. Örneğin: Sağ el ile pas verilecekse top göğüsten sağ kulak hizasına kaldırılır. Vücudun ağırlık merkezi sol ayak üzerine aktarılmıştır. Vücut yarım sağa döner. Sağ ayak biraz arkaya alınır. Sol ayak sabittir. Kulak hizasındaki sağ elin avuç içi pas verilecek yönde ve topun arkasındadır. Parmaklar açık ve topu kavrar vaziyettedir. Sol el kulak hizasına kadar topu takip eder. Dirsek ve omuz 70-80 derecelik açılarla durulur. Sağ el öne doğru uzanırken vücut o yöne doğru uzun bir hamle yapar. Kol iyice uzanır ve top parmak uçlarından çıkar. Son hareket el bileği ile yapılır.


  - Tek El Alttan Pas:
  Az kullanılan paslardan olup pivot oyuncularını beslemek için geçerli bir pas şek*lidir. Kısa mesafeler için uygulanır. Pas verilirken vücudun ağırlığı atış tarafındaki bacağa aktarılır. Bu pozisyonda top kalça yüksekliğinde tutulurken topu destekleyen diğer el çekilir. Top orta par*makların üzerinden yuvarlanarak eli terk eder.


  -Tek El ile Elden Ele Pas:

  Vücudun ve topun duruşu çift el ile elden ele pasda olduğu gibidir. Farkı, pasın tek el ile verilmesidir.
  El topun altında ve tartar şekildedir. Parmaklar açık ve müm*kün olduğu kadar topu kavrar. El bileği düz ve sağlam durur. Pası yumuşak bir hareketle verir. Kol topun arkasından uzanır. Bu sı*rada vücut pasın verildiği yöne doğru eğilir. Pas istenen yöne ve*rilebilir. Genellikle pas verilen yöne doğru adım alınır.

  c) Çengel Pas (Hook Pas):
  Basketbol oyununun tipik bir esas pas türüdür. Be*lirli oyun pozisyonlarında kullanılır. Sıkışık durumlarda ve yakın mesafelerde bu pas verilir. Çoğunlukla pivotlar atış yapamazlarsa, diğer oyuncularda uzun müdafilere karşı ve süratli oyuna başlamak için kullanılır. Örneğin sağ el ile pas ve*rilecekse, top sağ el ile bel hizasından yan tarafa açı*lır. Bu esnada rakibe sol omuz çevrilir. Top sıra ile omuz ve baş hizasından kaldırılır. Kulak hizasına kadar sol el yardımcı olarak topu takip eder. Top en yukarıya kalkınca bilek hareketi ile pas istenen yere verilir. Bu hareketlere ilave olarak sağ diz, kalça ve omuz yukarı doğru kaldırılır. Böylece top daha yük*sekten müdafaanın üzerinden istenen yere atılır.

  d) Arkadan Pas
  Dribbling esnasında sol ayak öne Doğru atılırken top arkaya alınır ve bilek hareketi ile pas verilir.


  e) Baş Üstü Pas
  Parmaklar topun alt yan tarafından kavranmış. Bilekler geride kollar hafif aşağı uzatılırken. Top açık pas yolundan atılır. Top bilekten aşağı doğru itilerek düşürülmesiyle parmakları terk eder. Top iki eller baş üstünde dirsekler bükülü vücut dik ve rahat. Avuç içleri pas sonrası yeri gösterir. Pozisyona göre sıçrayarak veya öne adım atarak bu pası verebilirsiniz.

  f) Gögüs Pas
  Dirsekler vücuda yakın Topu tutarken kendinizi sıkmayın. Kollar öne uzatılırken top kuvvetli bilek hareketi ile elden çıkartılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Nis 2013