basketbolda faul nedir? faul atışı nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Masal tarafından 24 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. yarın beden dersinde çok lazım bu gün 2 dk ya cevabın gelmesi lazım!!!

  Cevap: basketbolda faul nedir? faul atışı nedir?

  Basketbolda Faul Nedir?

  Basketbol oyununda fauller kişisel ve teknik faul olarak ikiye ayrılır. Karşı takımın oyuncusunu tutmak, itmek, çelme takmak gibi hareketler kişisel faullerdir. Kişisel fauller de üçe ayrılır. Kasten ve belirgin biçimde yapılmamış faullere olağan fauller denir. Rakip takımın iki oyuncusunun aynı anda birbirine faul yaparsa, karşılıklı faul olur. Bir takımın iki oyuncusunun karşı takımın bir oyuncusuna aynı anda faul yapması da çoklu faul olarak adlandırılır. Fauller, kenar çizgisinden oyuna sokulmak üzere topun karşı takıma verilmesi ya da karşı takımın serbest atışlar kullanması biçiminde cezalandırılır. Kasıtlı faullerde iki serbest atış hakkı verilir.

  Basketbolda Faul Atışı;

  Basketbolda faul yapılırsa faul atışı kullanırsınız.Faul atışınında bir tekniği vardır.Bu teknikle atışınızın girme olasılığı artar.

  Faul çizgisine gelindiğinde sağ veya sol ayağınızdan biri yarım adım önde olmalıdır.Parmak uçlarınız çembere doğru bakmalıdır.Bu duruşu aldıktan sonra topu 2 veya 3 defa sektirip tutun ve nefes verin.Ardından ayaklarınızdan destek alıphafif yaylanarak topu elinizden çıkarın.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Şub 2017
Yükleniyor...