Basketbolda Hücum Savunması

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 13 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Basketbolda Hücum Nasıl Yapılır  Basketbolda en az set hücumu kadar önemli olan bir hücum çeşidi de hızlı hücumlar yani fast breaklerdir.Hızlı hücumlar sırasında rakibinizi eksik yakaladığınız için devamlı avantajlısınızdır.Hızlı hücum sayesinde kolay sayı bulabilir,rakibinizin moralini bozabilir ve rakibinizi hataya zorlayabilirsiniz.Bunlar hızlı hücumun mükemmel olan avantajlarındandır.

  Hızlı hücumun belli başlı temmelleri vardır.Bunlar;savunma ribauntunu alıp topu doğru bir şekilde çizgiye yakın koşan oyunculara aktarmak,doğru ve isabetli pas verme,doğru saha dizilişi ve doğru bitiriş.Bunlardan biri eksik olursa hızlı hücum başarısız olabilir.

  Hızlı hücumun nasıl yapıldığına gelirsek..Öncelikle savunma ribauntu mutlaka alınmalı.Savunma ribauntu alındıktan sonra öndeki kısa oyuncular kenarlara doğru açılmalı,koşmaya başlamalı ve elini kaldırarak top istemelidir.Ribauntu alan oyuncuda bu koşan oyunculardan hangisi boşta ise bunlara tam isabet bir pas atmalıdır.Pas koşan oyuncunun ne çok önüne ne de çok arkasına düşmelidir.Tam topu kontrol edebileceği bir yere atılmalıdır.Pas atıldıktan sonra ilerideki koşan oyunculardan topu alan içeriye doğru mümkün olduğunca az dribling ederek boşsa kendi değilse diğer kenardan koşan arkadaşına topu indirmelidir.İşte bu kadar.

  Hızlı hücum kolay birşey değildir.Oyuncuların mutlaka ve mutlaka antrenmanlarda 1e1 2e1 3e1 3e2 gibi varyasyonlarla çalışmalar yapması ve doğru bir şekilde hücum yapmayı öğrenmasi gerekir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Nis 2013
Yükleniyor...