Basketbolun Dünyadaki Yeri

'Spor Gündemi' forumunda HazaN tarafından 10 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Basketbolun tarihi
  l


  Basketbol, dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır.

  Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika' da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir. Basketbolün bugünkü durumuna gelmesindeki ilk bilinçli çabalar, 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Dr. James Naismith tarafından başlatılmıştır. Massachusettes Springfield Koleji'nde onüç maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan oyun, kış döneminde atletler, beyzbolcular ve Amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önleyici ve faydalı bir kış antrenmanı gerçekleştirmeleri amacıyla ortaya çıkmıştı. Kısa bir sürede geniş kitlelerin ilgisini çeken basketbol; yardımcı antrenman özelliğinden kurtulup, popüler spor dallarından biri haline gelmiştir.

  Basketbol, Birinci Dünya Savaşından sonra hızla Amerika'dan Avrupa' ya oradan da Afrika, Asya ve Avustralya'ya yayılmıştır.

  Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevre'de kurulmuştur. Bilindiği üzere FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Nis 2013
Yükleniyor...
Benzer Konular - Basketbolun Dünyadaki Yeri
 1. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,383
 2. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  9,778
 3. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,791
 4. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,792
 5. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,387