Basketbolun Kısa Tarihçesi

'Spor Gündemi' forumunda Ezlem tarafından 12 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Basketbolun kısa tarihçesi resmi  Basketbol, dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır Bu kadar talep gören bu spor dalının nasıl doğduğunu ve nasıl bu kadar hızlı yayıldığını biliyor musunuz?

  Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika' da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir Basketbolün bugünkü durumuna gelmesindeki ilk bilinçli çabalar, 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Dr James Naismith tarafından başlatılmıştır Massachusettes Springfield Koleji'nde onüç maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan oyun, kış döneminde atletler, beyzbolcular ve Amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önleyici ve faydalı bir kış antrenmanı gerçekleştirmeleri amacıyla ortaya çıkmıştı Kısa bir sürede geniş kitlelerin ilgisini çeken basketbol; yardımcı antrenman özelliğinden kurtulup, popüler spor dallarından biri haline gelmiştir.

  Basketbol, Birinci Dünya Savaşından sonra hızla Amerika'dan Avrupa' ya oradan da Afrika, Asya ve Avustralya'ya yayılmıştır.

  Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevre'de kurulmuştur Bilindiği üzere FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir.

  İlk Avrupa ve Dünya Şampiyonası

  İlk Avrupa şampiyonası 1935 yılında İsviçre Cenevre' de düzenlenmiş ve Letonya birinci olmuştur Yine 1936 yılında Berlin' de yapılan Olimpiyatlara resmi oyun olarak dahil edilmiştir İlk dünya Şampiyonası ise, 1950 yılında Arjantin'te yapılmış ve Arjantin birinci olmuştur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Nis 2013
Yükleniyor...
Benzer Konular - Basketbolun Kısa Tarihçesi
 1. Ezlem
  Yanıt:
  3
  Gösterim:
  98,106
 2. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,421
 3. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  9,803
 4. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,797
 5. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,798