Batıl inançlar gerçek midir?

'Etüt Merkezi' forumunda anniccha tarafından 3 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Batıl İnanç mı Hurafe mi?
  Batıl İnançlar Gerçekleşir mi?
  Batıl İnanç Nedir?


  Dünyanın heryerinde eski çağlardan beri süregelen batıl inançlar gerçek mi? Peki sizin batıl inancınız var mı?

  [​IMG]

  Ben bu durumun inanıştan kaynaklandığını düşünüyorum. Örn: önünden karakedi geçen birisi uğursuzluktur diye telaş edip başıma muhakkak bişey gelecek diye dikkatsizce dolaşırken ayağının takılması ve yere düşmesi bence gayet normal =))

  Dünyanın her yerinde ve çevremizde türlü dini inançlar, geleneksel davranışlar ve bunlara dayalı uygulamalar tarih boyunca etkili oldular ve hala da olmaktalar. İnsan hayatının önemli bölümünü kapsayan ve yaşayış tarzımızı değiştiren inançlar elbette ki bunlarla sınırlı değildirler. Eski Türkler´den veya Osmanlı´dan kalan veya bazı kör dinsel bilgisizliklerle başlayan inançların hala devam ettiğini günümüzde de görürüz. Oysa batıl inançların büyük bir kısmının ardında sosyal ve doğasal gerçekler saklıdır, bazıları ise bilinmeyen tarih öncesi zamanların izleridirler. Jung batıl inançları yaşamın gerekli parçaları olarak tanımlar ve onlara sığınırak yaşamsal bir bilinç alanında korunduğumuzu düşünür.

  Modern çağda bilimin ulaşamadığı ve aydınlatamadığı tedavisi bugünün şartlarıyla mümkün olunmayan hallerde ise, evlilik, sevgi, kısırlık gibi türlü çaresizlikte yatır, türbe, adak adama, okuma gibi inançlara dört elle sarılırız. Bilimin etkisi arttıkça, boş inançlara inanan kafalar yıkandıkça bu tür batıl inançların azalacağı ümit edilebilir.

  Peki sizin bir batıl inancınız var mı varsa nedir? =))
   
  Son düzenleme: 3 Eyl 2010
Yükleniyor...