Baymirza Hayıt Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 1 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Baymirza Hayıt kimdir

  Baymirza Hayıt hayatı

  Baymirza Hayıt 17 Aralık 1917 tarihinde Özbekistan'ın Namangan ilinin bir köyü olan Yargorgan'da dünyaya geldi. Baymirza Hayit Özbek Türkleri'ndendir. Annesinin adı Rabiya, babasının adı Hayit Mirza Mahmutmirzaoğlu'dur.
  1933 yılı genç Hayit'in hayatında bir dönüm noktasıdır. Çünkü bu yıllar Stalin'in harekete geçip son geride kalan Türkbirlikçi kişi ve odakları temizleme hareketinin adı olduğu yıllardır. 1943'te yüksek okul imtihanını kazanan Hayit önce Andican vilayeti Sulama (Ziraat) Okuluna, ardından Hokand vilâyetinde Tıp Fakültesine girerse de, ruhunun bir türlü ısınamadığı bu okulu da bırakıp, Türkistan Sovyet Muhtar Cumhuriyeti'nin 1920-1921 yılları arasında Savunma Bakanlığı yapmış Ustubayev vasıtasıyla "Taşkent Üniversitesi'nin Tarih Fakültesi'ne kaydolmuştur.

  Sovyet Ordusunda zırhlı bililer yüzbaşısıyken 1942 yılında Polonya'da Almanlara esir düşmüştür. Bir süre esir tutulan Hayit, Veli Kayum Hanın liderliğini yaptığı Milli Türkistan Birlik Komitesine katılmış ve askeri kanattan sorumlu komite üyesi olarak görev yapmıştır. Almanların, Ruslara karşı kurduğu Türkistan lejyonunda görev alan Hayit, Almanların teslim olmasıyla, müttefik kuvvetlerin Stalin'le anlaşmaları gereği birkaç kere daha ölümden kıl payı kurtularak, savaş sonrası Almanya'ya yerleşmiştir.
  1950'de Alman Ruth hanımla evlenen Hayit'in bu evlilikten Ertay ve Mirza adında iki oğlu, Dilber adında bir kızı ayrıca Özbekistan 'da evlendiği ilk eşinden olma Bekmirza adında bir oğlu vardır.

  31 Ekim 2006 yılında Almanya'nın Köln veya Cologne şehrinde 88 yaşında hayatını kaybetmiştir.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Baymirza Hayıt Kimdir
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,267