Bebeğim Neden Kusuyor?

'Bebek Bakımı' forumunda Blue tarafından 24 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğim Neden Kusuyor?
  Bebeklerde Kusma
  Bebekler Neden Kusar?


  [​IMG]

  Bebeklerde emzirdikten sonra sızıntı şeklinde görülen çıkarma normaldir.Bebeklerin ilk 3 aylık döneminde yaklaşık yüzde 80 'inin günde en az bir kere kustuğunu ortaya çıkarmıştır.Ancak kusmanın değerlendirilmesi için zorlanmasız ve zorlanmalı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

  Zorlanmaksızın kusma olarak adlandırılan durumda bebek bunun için bir çaba sarf etmeden bazen az miktarda bazen de ağız dolusu bir ya da iki kez kusar.Bu tip kusmalar özellikle ilk aylarda bebek beslendikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar.Ancak kilo alımı normalse bu durum için endişe etmeye gerek yoktur.Üstelik bebek büyüdükçe kusma hafifleyerek tamamen ortadan kalkacaktır.


  Diğer bir kusma nedeni de Gastroözofajial Reflüdür.Bu durum daha çok zorlanmalı kusma şeklinde ortaya çıkar ; ancak zorlanmasız da olabilir.Mide içeriğinin yemek borusuna kaçışı olarak tanımlanabilir.Bunun nedeni de mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen kasılma yetersizliğidir.Bu durum genel olarak doğumdan sonra 3. İle 10. Günler arası başlar.Bebeğin kilo alımını etkilemez ; dışkılama normaldir.Bu tür kusmayı önlemek için bebekleri dik pozisyonda beslemek besledikten sonra 30 dakika yarı oturur durumda( 45º eğimli şekilde) yatırmak gerekir.Yine bebeklerde şiddetli kusmaya neden olan durumlardan biri de yemek borusunun mideye bağlanan ucunun kapalı olmasıdır.Bazı durumlarda kapalı olan yemek borusu soluk borusuna bağlı olduğundan kusma ile beraber nefes darlığı ve morarma görülebilir.Tedavisi cerrahidir.


  Zorlanmalı kusma bebeğin sağlık sorunlarının önemli bulgularından biridir.Mide bulantıları huzursuzluk ve öğürme ile birlikte genellikle fışkırır tarzda kusma iştahsızlık kilo kaybı ve kabızlık şikayetleri ile seyreder ve sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklık olduğuna işaret eder acil müdahale gerektiren bir durumdur.


  Kusma psikolojik kökenli de olabilir.Küçücük bebeklerde bile psikolojik nedenler kusma nedeni olabilir.Özellikle 0-1 yaş arasında anne ?bebek ilişkisi bozuksa anne sürekli gergin huzursuzsa bebeğine sevgi ile yaklaşmıyorsa bebek kusarak tepki gösterebilir.2-3 yaş arasında çocukların bazıları ise heyecanlandıklarında ya da korktuklarında kusarak tepki verirler.Okul çağında okula gitmek istemeyen çocuklar yine mide bulantısından şikayet eder ve kusarlar.

   
Yükleniyor...