Bebeğimin saçları çok seyrek ne yapabilirim

'Sorun Cevaplayalım' forumunda YAREN tarafından 17 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğim 1 yaşına girmek üzere.Saçları çok seyrek.Bunu gidermek için saçlarını sıfıra vurdurmam gerektiğini söyleyenler var.Ne yapmalıyım.

  Cevap:

  Bir ebeveyn olarak bebeğinizin saçlarınızın daha kısa sürerde uzaması ve sık gelmesi için aşağıdaki tavsiyeleri uygulamaya çalışın.
  1. Bebeğinizin saçlarını konak olarak nitelendirilen saç derisindeki beyazımsı veya sarımsı pullanmalara karşı kontrol edin. Bebeğinizin saç derisindeki bu pullanma şeklindeki saç derisi dökülmeleri bebeğinizin yeni saç gelişimini olumsuz etkileyebilir. Eğer bu tür oluşumlar varsa yumuşak kıllı bir fırçayla bebeğinizin saçları ve saç derisindeki bu dökülme ve pullanmaları nazikçe tarayarak dışarı atın. Eğer gerekirse bebeğinizin saç derisine zeytinyağı veya badem yağıyla ovarak masaj yapın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra 15 dk kadar bekleyin ve yumuşak kıllı fırçayla tarayarak saç derisindeki ölü deri parçalarını ve pullanmaları atın.
  2. Bebeğinizin saçlarını haftada birkaç defa yıkayın. Gün içinde 1 defadan fazla yıkamayın. Saçlarınızı yıkarken şampuan kullanın. Eğer bebeğinizin saçları kurumaya yatkınsa bebek saç kremi de kullanın. Yetişkinler için olan şampuan ve saç kremini bebeğinizde kullanmayın. Çünkü tahriş edici olabilir.
  3. Bebeğinizin gün içinde bol bol karnı üstünde zaman geçirmesine imkan sağlayın. Uzun süre sırt üstü uzanan bebeklerin kafalarının arkasındaki saç bölgesinde kel bir bölge oluşabilir.
  4. Bebeğinizin uygun beslendiğinden ve yeterli uyuduğundan emin olun. Bebeğinize doğru besinleri vermeniz için protein düzeyi yüksek besinleri verdiğinizden emin olun. Protein düzeyi yüksek besinler ( balık, kümes hayvanları, kırmızı et v.b. ) bebeğinizin saçlarının hızlı uzamasına yardımcı olur.
  5. Bebeğinizin hekimine bebeğiniz için bir multivitamin desteği isteyin. Hekiminiz gerekirse size bebeğiniz için multivitamin verecektir.
  6. Bebeğinizin saçlarında saç gelişimini olumsuz etkileyebilecek ürünler kullanmayın. Bu konuda doğru ürünleri seçmek için bebeğinizin hekimine danışın.
  Bebeğinizin saçlarını kesmeniz saçlarının daha çabuk uzamasına yardımcı olmasa da, bebeğinizin saçlarının daha dolgun görünmesine yardımcı olabilir.
  Bebeğinizin saçlarında genetik etkenlerin önemli bir rol oynadığını unutmamalısınız.
  Bebeğinizin saçlarını tararken veya banyo gibi işlemler yaparken bıngıldakları veya yumuşak noktalar konusunda dikkatli olun.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Ağu 2014
Yükleniyor...