Bebeğin Anne Karnındayken Suyu Neden Azalır

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 2 Ağu 2014 tarihinde açılan konu

 1. Annelerin özellikle doğum yaklaştıkça duydukları endişelerden bir tanesi bebeğin suyunun azalıp azalmadığıdır. Anne karnındayken bir bebeğin suyu neden azalır? Bu su nasıl oluşur ve azalmasına etki eden faktörler nelerdir?

  Anne karnındaki bebek yaklaşık 16 haftalık olduğu andan itibaren kendi idrarıyla bir su oluşturur ve kendi kendine sürekli bir devirdaim sağlar.

  Evet bebeğin içindeki suyun nasıl oluştuğunu öğrendikten sonra bu suyun hamileliğin sonlarına doğru neden azaldığını inceleyelim.
  bebek_gelisimi.
  Bebeklerde su azalmasının en önemli sebeplerinden biri bebeğin idrar yapışının azalması olarak açıklanabilir. Eğer bebek yeterince beslenemez ise idrar yapma oranları azalır ve bu da bebeğin suyunun azalmasına neden olur.

  Vajinadan sızan su (amniyotik kesenin açıldığı durumlar için geçerli) yine bebeğin suyunun azalmasına neden olur.

  Annenin düzensiz beslenmesine bağlı olarak bebeğin beslenmesinde de yetersizlikler görülür. Böylesi durumlarda yine bebeğin idrar yapması azalır.

  Çoğul gebeliklerde bir bebekten diğerine kan geçişi durumunda bebekler kendilerine gelen kandan yeterince beslenemezler ve böbrekten kan çekip beyinlerine yollarlar. işte bu durum da yine bebeğin suyunun azalmasında bir başka faktördür.
   
Yükleniyor...