Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

'Bebek Bakımı' forumunda ZeuS tarafından 1 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur,
  Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Tahmin Edilir,
  Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır


  Bebeğinizin cinsiyeti hamileliğin başından itibaren en çok merak edilen konulardan biridir. Hamilelikle ilgili her sohbette söz dönüp dolaşıp cinsiyete mutlaka gelir ve hemen herkes karın şeklinizden,yüzünüzde oluşan değişiklikten, yürüyüşünüzden , yemek alışkanlığınızdaki değişikliklerden bebeğinizin cinsiyeti hakkında sonuçlar çıkartır. Ama bazen eğlendirici olsa da bütün bu yorumların gerçekle herhangi bir ilgisi yoktur.Bu nedenle sadece ve sadece gülümseyerek dinlemenizi öneririz..

  Cinsiyet , cinsiyet kromozomları adı verilen ve X Y harfleriyle gösterilen kromozomlar tarafından belirlenir.Kadınlarda 2 tane X kromozomu,erkeklerde de 1 X ve 1 Y kromozomu bulunur .

  Bildiğiniz gibi bebeğinizin ilk hücresi olan zigot, sperm ve yumurta hücresinin birleşmesi ile oluşur. Bu birleşmeyle oluşan zigotun kromozomlarının yarısı anne ,yarısı da baba kaynaklıdır. Yumurta hücrelerinin hepsinde 1 tane X kromozomu bulunur.Buna karşın sperm hücrelerinin yarısı X,yarısı da Y kromozomu taşır. Eğer yumurta hücresi X kromozomu taşıyan bir sperm le birleşirse bebek kız, Y kromozomu taşıyan bir spermle birleşirse erkek bebek oluşacaktır. Bir döllenmede özel durumlar dışında tek bir yumurta hücresine karşın,yarısı X yarısı Y kromozomu taşıyan milyonlarca sperm hücresi bulunduğundan kız veya erkek bebek olma şansı eşittir.

  Bugünün koşulları içinde doğacak çocuğun cinsiyetini belirlemek mümkündür. Tıbbi olarak kanıtlanmış,güvenilir yöntemler olduğu gibi çok pahalı ve etik açıdan uygulanması zor, çeşitli teorilere dayanan ve güvenilirliği kanıtlanmamış, hatta inandırıcı olmayan pek çok yöntem de vardır.
  Merakınızı gidermek için bu yöntemlerden kısa kısa sözetmek uygun olacaktır.

  1) Preimplantasyon Genetik Tanı: Çok pahalı bir yöntem olmasına karşın en güvenilir yöntemdir ancak ülkemizde özel sağlık nedenleri dışında uygulanması yasaktır.Bu yöntemde tüp bebek yöntemleri uygulanarak elde edilen embriyoların cinsiyeti belirlenir ve sadece istenen cinsiyeti taşıyan embriyolar rahime yerleştirilir.Nadir görülen bazı genetik hastalıklarda belirli cinsiyetteki bebeklerin hastalıklı doğma riskini engellemek için uygulanabilir.

  2) Diyet: Anne adayının gebelik öncesi uzun süren bir diyet yapmasına dayanır. Netleşmeyen iddialara göre anne adayının çikolata,et,balık,yeşil sebze ağırlıklı beslenmesi ve tuz tüketimini arttırması erkek bebek şansını arttırır.Buna karşın süt,peynir,tuzsuz kuru yemiş ve baklagillerden zengin beslenmesi bebeğin kız olmasına neden olur.


  3) Sperm ayrıştırması:Yukarıda anlattığımız gibi cinsiyeti belirleyen etken yumurtayı dölleyen spermintaşıdığı cinsiyet kromozomudur. ABD de geliştirilen bir yöntemle X ve Y kromozomu taşıyan spermler ayrıştırılabilir ve istenen kromozomu taşıyan spermler kullanılır.Yöntemin sperm hücreleri üzerindeki etkisi kesin olmadığından komplikasyon riski belirsizdir.

  4) Takvim metodu:X kromozomu taşıyan spermlerin Y kromozomu taşıyanlara göre daha ağır olmasındanyola çıkarak geliştirilmişse de güvenilirliği kanıtlanmamıştır. Bu yöntemin savına göre yumurtlamaya yakın dönemde ilişkide bulunulursa hafif olan ve buna bağlı olarak hızlı hareket ettiği düşünülen Y kromozomlu spermlerin yumurtayı dölleme şansı yüksektir. Buna karşın yumurtlamadan 3-4 gün önce ilişkide bulunulursa Y kromozomu taşıyan spermler öleceğinden kız olma şansı daha yüksektir.

  5) Çin takvimi: Elden ele dolaşan bu yöntem için mantıklı bir açıklama yoktur.Annenin yaşı ve hamile kalınan aya göre cinsiyeti belirleyen bir çizelge kullanılır.Kaynağı konusunda çeşitli iddialar olsa da bilimsel olarak kabul edilebilirlikten uzaktır.
  6) Babychoice (Materna) : Yumurta hücresinin elektriksel yüküyle bazı dönemlerde kız ve erkek bebek oluşma olasılığı üzerinde etkili olduğu iddiasından yararlanılır.Merkezi İsviçre’de olan bir şirketin para iadesi garantisiyle başvurya özel takvim hazırladığı biliniyor.Başarı oranının % 90 olduğu iddia edilen bu yöntemi uygulayan şirketin ülkemizde de temsilcisi bulunmaktadır.

  7)MSHCG hormonu :Son zamanlarda cinsiyet belirlenmesi konusunda ilgi çekmektedir.Erken gebelikte saptanabilen bu hormonun kız bebeklerde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anne kan ve idrarında saptanabilen bu hormon kız bebek taşıyan annelerde erkek bebek taşıyan annelere göre birkaç kat daha yüksek düzeyde olduğu savunulmaktadır
  İsrail’de 347 hamile kadın üzerinde yapılan araştırmada, gebeliğin 14-20 günlerinde MSHCG hormonunun 1 veya 3 kez daha fazla salgılandığı belirlendi. Araştırma sonucunda 184 kız, 163 erkek fetusun meydana geldiği gözlendi.

  netten alıntı
   
Yükleniyor...