Bebeğin Katı Besinlere Geçişi

'Bebek Bakımı' forumunda Burcu tarafından 27 Kas 2015 tarihinde açılan konu

 1. Kollarınızda çaresizce size bakan, ihtiyaçlarını sadece ağlayarak ya da anlayamadığınız sesler çıkararak ifade etmeye çalışan hayatınızın odak noktası olan bebeğinizin bakımında zorlanıyor musunuz? Karnı acıktı mı? Anne sütüne devam mı yoksa ek gıdaya geçmeli miyim?

  Süt çocuğunun 4 aydan önce yutma refleksi zayıftır, kaşıkla verilenleri yutamaz ve geri çıkarmaya eğilimlidir. Ayrıca erken ek gıdaya başlama anne sütü alımını azaltır veya emzirmenin kesilmesine yol açabilir.

  4-6 ay arasında her bebeğin ek gıda almaya hazır olduğu zaman farklıdır. Sizin bebeğinizin bu geçişe hazır olup olmadığını iyi takip etmelisiniz.

  Ağıza verilen yiyecekleri dil ile dışarı atma refleksinin kaybolmaya başlaması
  Isırma, çiğneme-yutma koordine hareketlerinin başlaması
  Diş çıkarmaya başlaması
  Başını tamamen rahatça dik tutarak oturabilmesi
  Yiyeceği gözleri ile takip edebilmesi, sizin yemeklerinize ilgili olması ve yiyecek verilince ağzını açması
  Eline aldıkları nesneleri ağzına götürüp kemirmesi

  Bu belirtileri gösteren bebek artık katı ek gıdaya hazır denilebilir.

  Çocuğa ek besinler teker teker alıştırılır. Bir gün havuç suyu vermişseniz, birkaç gün havuç suyu vermeye devam edin.

  Boğazına kaçma riskini en aza indirgemek için bebeğinizin oturur pozisyonda olmasına dikkat edin. Katı gıdaları kaşıkla verin. Katı gıdalara geçiş dönemini kolaylaştırmak için şu yöntemi deneyebilirsiniz: Önce bebeğinize biraz süt verdikten sonra az bir miktarda katı gıdayı yarım çay kaşığı miktarında verin ve öğününü yine süt ile bitirin.

  Bebeğinize vereceğiniz ek gıdayı onun gelişim düzeyine göre ağzında kontrol edebileceği ve yutabileceği besinlerden yumuşak, pürüzsüz yarı sıvı besinler seçebilirsiniz. Daha çok önerilen yöntem ise diğer katı gıdalarla beslenmeye başlamasıdır. Aslında “gerçek” yemeklere geçmeden önce bebeğinizin mama, lapa, pütürlü besinler aşmalarını tamamlaması gibi bir beklenti de olmamalıdır.
   
Yükleniyor...