Bebeğin Vücudunda Kızarıklık

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 2 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğin Vücudunda Kızarıklık Nedenleri
  Bebeğin Vücudunda Kızarıklık ve tedavileri
  Bebeğin Vücudunda Kızarıklığın Sebebi Nedir?

  Bebeklerde kızarıklıklar neden olur.

  Bebeklerde kırmızı noktaların çeşitli sebepleri olabilir. Bunlardan bazıları tedavi gerektirmezken bazıları için doktora başvurmak doğru olacaktır. Bebeğin cildinde görülen kırmızı noktacıkların ve kızarıklıkların en sık görüleni şunlardır.

  Bebeklerde kızarıklık ve kırmızı noktalar. Anneler bebekleri doğduktan sonra özellikle ilk bebekleri ise sürekli bebeğin bir yerlerini inceler, araştırır anormallikler aramaya koyulur. Elbette bu anne şefkatindendir, acaba bebeğim hasta mı, bir sıkıntısı mı var endişesidir. İşte bu araştırma neticesinde bebeğin cildinde kızarıklıklar ve kırmızı noktalar göze çarpar. Birden bir telaş bastırır anneyi Acaba bu noktacıklar neden oluşmuştur.

  İsilik:
  İsilik bebeklerde çoğunlukla yaz mevsiminde terlemeye ve sıcağa bağlı görülen kırmızı noktacıklardır. Tedavi gerektirmeyen bu rahatsızlık bebeğin kapalı bölgelerinde görülür. Bazen aşırı sıcak ve aşırı terleme ile tüm vücuda yayılabilir. Kaşıntılı olan isilikten korunmanın en iyi yolu bebeği sık yıkamak ve serin yerlerde tutarak bebeğin terlemesini engellmektir.

  Ateşli hastalık sonrası görülen kızarıklık:
  Bebekler ateşli bir rahatsızlık geçirip rahatsızlığı atlatınca vücutlarında kırmızı noktacıklar ve kızarıklıklar görülebilir. İsilikten farklı olarak bu kızarıklıklar tüm vücuda yayılmış halde olurlar. Sırt ve göğüs bölgelerinde daha yoğun olarak göze çarpan bu kızarıklıklar da tedavi gerektirmez. Vücudun ateşe karşı tepkisidir. Çoğunlukla bebeğin iyileşmesinden yani ateşi atmasından sonraki günde açığa çıkar ve bir iki gün sonra kendiliğinden kaybolur. Bbeklerde altıncı hastalık sonrası yine vücutta kırmızı noktalar görülebilir.

  Bebeklik sivilcesi;
  Bebeğin doğumdan önce anneden aldığı hormonlarla alakalıdır. Bildiğimiz sivilce görünümüne benzer. Yine herhangi bir tedavi gerektirmeyen bebeklik sivilcesi 5-7 gün içinde kendiliğinden geçer. Yapılması gereken tek şey bebeğin cildini temiz tutmaktır.

  Çilek adı verilen kızarıklık:
  Doğumsaldır, bebek yetişkin çağına gelene kadar vücudunda kalabilir. Yine tedavi gerektirmeyen bir kızarıklık olan “çilek adından da anlaşılacağı üzere çilek görünümündedir. Genellikle tek bir çilek şeklinde bebeğin herhangi bir yerinde görülebilir. İleriki yaşlarda kendiliğinden kaybolacaktır, tedavi gerekmez.

  Egzama;
  Egzama diğerlerinden farklı olarak tedavi gerektiren kızarıklıklardır. Çünkü egzamada kızarıklık sulu ve kabarcıklıdır. Aynı zamanda diğerleri gibi noktacık değil toplu haldedir.Bebeğin yüzünde, kol ve ellerinde görülür.

  Suçiçeği ve kızamık;
  Aşı yapılarak korunulabilen suçiçeği ve kızamık tedavi gerektiren döküntülü, kaşıntılı kızarıklıklardır. Vücudun çeşitli bölgelerinde görülen bu rahatsızlıklardan korunmanın en önemli yolu aşılamadır. Bebeğin aşıları zamanında yapılır.
   
Yükleniyor...