Bebeğiniz İçin Gerekli Aşılar

'Bebek Bakımı' forumunda Aysell tarafından 25 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. bebekler için gerekli olan aşılar
  bebeklere hangi aşılar yapılmalıdır?


  Bebeğiniz için çok önemli bir konu aşı. Aşılar her yıl binlerce çocuğun hayatını kurtarabilir.Bu nedenle bebeğinizin aşılarını ihmal etmeyin. Peki bebekler için hangi aşılar gerekli? Bunları hep birlikte görelim.;)

  [​IMG]

  Çocuğunuzun ikinci ayından başlayarak aşağıdaki aşıları yaptırmanız ve devam ettirmeniz zorunludur.

  Grip aşısı

  Grip hafif ve çok az yan etki doğuran bir hastalık olduğu için yalnızca çok riskli çocuklara önerilir. Bunlar ciddi akciğer veya kalp hastalığı olanlar ve orak hücreli anemi ya da benzer kan hastalığı olanlardır. Yenidoğan bebeklerin grip olma riski fazladır ancak altı aylıktan daha genç olan bebeklerde grip aşısının faydası ve zararı hakkında uzmanlar pek fazla şey bilmemektedir.


  DTB aşısı difteri tetanos toksoidlerini ve boğmaca aşılarını içerir

  Son araştırmalar boğmaca aşısının ciddi bir tehlike yaratmadığını sanıldığı gibi beyine zarar verdiği ve hatta öldürdüğü konusundaki yanlış fikirlere aldanılmamasını göstermektedir. Yeni bir aselüler aşı olan DTP çok sayıda hücre içerene kıyasla daha az ters reaksiyon oluşturmaktadır. Şu anda bu yeni aşının yalnızca dördüncü dozdaki (15-18. aylar) ve beşinci dozdaki kullanımı (4 ve 6.yaşlar arası) bilim adamlarınca onaylanmıştır.

  Bu aşıları yaptırmadan önce aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz:


  * Doktorunuz DTP aşısı yapılmadan önce bebeğinizde henüz belirginleşmemiş bir hastalık olup olmadığını kontrol etmelidir.

  * Bebeğinizi aşı yapıldıktan sonraki ilk 48-72 saatte dikkatle gözlemleyin ve anormal şiddetli bir reaksiyon göstermesi durumunda doktorla iletişim kurun.

  * Doktorunuza aşının üretimini yapan firmanın adını üretim tarihini ve herhangibir reaksiyonu bildirin ve sizde bu bilgileri kendinizde tutun.

  * Bir sonraki aşısı yapılmadan önce gördüğünüz reaksiyonları ve aşının güvenliği ile ilgili endişelerinizi doktorunuza anlatın.

  OPV ve TOPV : Çocuk felci aşısı

  Polio denilen çocuk felci aşısı bugün birçok çocuğun yaşamını kurtarmaktadır. Bu aşı 9 milyonda bir görülen bir istisna ile oldukça güvenlidir ve çocuklarda ters reaksiyon vermezler. Ağızdan verilen canlı polio aşısı soğuk algınlığından daha önemli hastalığı olan bebeklerde ertelenir. Kanserli bağışıklığı bozulmuş veya baskılanmış ya da evde bağışıklığı bozuk olan birinin yaşadığı bebeklerde uygulanması sakıncalıdır. Enjekte edilebilen (IPV) bu tür çocuklar için daha uygundur. İlk iki aşının IPV ve son ikisinde OPV uygulanmasını bazı doktorlar tavsiye etmektedir..

  Kızamık kabakulak ve kızamıkçık (KKK)

  Bir yaşın altındaki çocukların kızamık kabakulak ve kızamıkçığa tam bağışıklık kazanmadığı kanıtlandığı için bu aşı 12-15. aylardan itibaren etkili olabilmektedir. Kızamığın çocukta bazen ölüme yol açabilecek ciddi komplikasyonlar meydana getirdiği kızamıkçığın ise semptomları fark edilmeyecek kadar hafif geçtiği kabakulağın da aşı yapılmadığı takdirde erişkinlik döneminde sağırlık veya kısırlık gibi komplikasyonlara neden olduğu bilinmektedir.

  KKK aşısına karşı çok ciddi reaksiyonlar görülmez ya da görülse bile 1-2 hafta gibi gecikerek ortaya çıkar. Beş çocuktan birinde kızamık aşısına karşı birkaç gün sürebilecek döküntü ve hafif ateş görülebilir. Kızamıkçık aşısı ile ilgili olarak da yedi çocuktan birinde döküntü ve boyunda hafif şişiklik görülebilir.

  Varisella Zoster veya su çiçeği (VZV)

  Varisella veya su çiçeğinin ciddi yan etkileri yoktur ve hafif bir hastalıktır. Lösemi bağışıklık yetersizliği olan ve anneleri doğumdan hemen önce enfekte olan çocuklarda ölümcül sonuçları olabilir. Reye sendromu ve bakteriyal enfeksiyonlar görülebilir.

  Hemofilus B aşıları

  Bu aşılar ölümcül olabilen ve çocuklarda ciddi enfeksiyonlara neden olan hemofilus b (Hib) bakterilerini önlemek için yapılır. Hib menenjit vakalarının ve hava yollarını tıkayan ölümcül enfeksiyonların nedenidir.

  1990"lı yıllarda onaylanan Hib aşısı yan etkisi az olan bir aşı olup ikinci dördüncü ve altıncı aylarda ve dördüncü dozun 12-15. aylarda yapılması önerilmektedir. Alerjik bebeklerde uygulanmamalıdır.

  Hepatit B aşısı

  Bu aşının ciddi yan etkileri yoktur ve günümüzde tüm çocuklara Hepatit B aşısı yapılması tavsiye edilmektedir. İlk HBV dozu doğumda yapılmalıdır. Anneleri enfekte olan bebeklerde yapılması zorunludur. Ek dozlar 2-4. aylarda ve 6-18.aylarda yapılması uygun görülmektedir.

  HbOC-DTB

  Difteri tetanos boğmaca ve Hib"e karşı koruma sağlayan ve hipodremik iğneyle sorun yaşanmayan karma bir aşıdır.