Bebeğiniz için İlk Yardım Önerileri

'Sağlık Rehberi' forumunda ayseNur99 tarafından 10 Eki 2011 tarihinde açılan konu


 1. İlk Yardım
  Bebeğiniz ateşlenebilir, bir yerini kesebilir, yakabilir, böcek sokabilir, yaralanabilir. Bunlar en sık rastlanan ve acil müdahale gerektiren durumlardır. İlk önce sizin sağlıklı düşünmek ve ona göre hareket etmek için sakin olmanız, paniğe kapılmamanız gerekir. Eğer hangi durumda ne yapmanız gerektiğini önceden bilirseniz sakin kalmayı daha rahat başarabilirsiniz. Hem bir hata yapmaz hem de gerekli müdahaleyi eksiksiz gerçekleştirebilirsiniz.

  Boğazına Bir Şey Kaçtıysa
  Bebeğiniz öksürüyor, yüzü doğal rengini koruyor ve nefes alabiliyorsa boğazına bir şey kaçmış olabilir. Başı poposundan daha aşağıda olacak şekilde kucağınıza alın ve omuzlarının arasına seri hareketlerle hafifçe vurun. Boğazına sıkışan nesneyi boğazından çıkarmaya çalışırken daha geriye itebilirsiniz. Onun için bu müdahaleden sakınmalısınız. Eğer bebeğiniz kusarsa telaşlanmayın, bu nesnenin çıkmasını sağlayabilir.
  Bulduğu şeyleri ağzına sokmaya çalışacağı için bozuk para, boncuk, düğme, küçük parçalı oyuncak gibi boğazına takılabilecek şeyleri ulaşabileceği yerde bırakmayın. Bunun dışında alışverişten sonra etrafta bıraktığınız naylon poşetler de onun için çok tehlikeli olabilir, dikkat edin.

  Yabancı Nesnelerle Oynarken
  Bebeğiniz objeleri ve kendini tanıma dönemindeyken tek tehlike yabancı nesneleri ağzına sokması değildir. Kulaklarına ya da burnuna da bir şeyleri sokmaya çalışabilir. Bu durumda soktuğu nesnenin daha ileri gitmesini önlemek için mutlaka doktorunuzun yardımına başvurun.
  Eğer gözüne toz, kum tanesi ya da sıvı bir şey kaçtıysa, gözlerini temiz suyla yıkayın. Ancak gözlerini mutlaka takip edin herhangi bir sürekli kızarıklık ya da iltihaplanma durumunda mutlaka göz doktoruna gösterin.

  Kıymık Battıysa
  Bebeğinizi dünyayı keşif çalışmaları sırasında her şeyi tutmak isteyecek, doğal olarak da bunun bazı sonuçları olacaktır. Eğer kıymık batarsa küçük bir tahta kıymığını sterilize edilmiş bir cımbızla çıkartmayı deneyebilirsiniz. Ancak başarılı olamazsanız ya da bebeğiniz canı yandığı için sizi engellerse kendiliğinden çıkması için birkaç gün bekleyin. Çıkmadığı taktirde doktorunuzdan yardım isteyin.

  Kesilme ya da Sıyrılma
  Bebeğiniz büyüme sürecinde çarpıp, düşüp yaralanabilir. Eğer sadece sıyrılmışsa, zarar gören bölgeyi sabunlu suyla yıkamanız, üzerine bir parça steril gazlı bez koyup bantlamanız gerekir. Eğer kanama olursa yaranın içinde cam ya da başka sivri bir şey olup olmadığını kontrol edin. Bir şey yoksa yarayı temiz suyla yıkayın. Kanamayı durdurmak için steril gazlı bezi yaraya bastırın. Oluşabilecek tüm çizikleri ya da küçük kesikleri soğuk su ve steril gazlı bezle temizleyin. Hızlı iyileşme için bu tip yaraların hava almasını sağlamalısınız. Ancak yaranın olduğu bölge giysilerine sürtünen bir yerdeyse pansuman yapabilir, yaranın üzerine bant yapıştırabilirsiniz. Bandaj kirlenmişse ya da zarar görmüşse yenisiyle değiştirin. Yarayı iyileşene kadar her gün kontrol edin. Yara kabuk bağladığında bandajı çıkarın. Eğer yara iyileşmek yerine kırmızılaşmış, etrafında şişlik oluşmuş, sıcaklığı artmış ya da iltihaplanmışsa mutlaka doktorunuza başvurun.

  Yanık Vakaları
  Yanıklar, şiddetlerine göre üç derece olarak sınıflandırılabilirler. Birinci derece yanıklarda, yanan yerde kızarık oluşur. İkinci derece yanıklarda, yanan bölge koyu kırmızıdır ve üzerinde su kesecikleri oluşmuştur. Üçüncü derece yanıklarda ise, cilt altı dokusu, kas sinir ve damarlar da zarar görmüştür. Tüm yanık vakalarında ilk yapmanız gereken yanmış bölgeyi akan suya tutarak soğutmanızdır. Yanığın üzerine buz, diş macunu, gibi maddeleri kesinlikle sürmemelisiniz.
  Bebeğinizde herhangi bir yanık durumu varsa yanığın büyüklüğünü kontrol edin. Küçük yanıklarda herhangi bir krem ya da merhem kullanmamalı, sadece o bölgeyi sürtünmeden korumak için steril sargı kullanmalısınız. Yanan bölge 2 cm²’den daha büyükse, tıbbi müdahale yaptırmanız gerekebilir. Yara su topladığı taktirde asla patlatmayın. Toplanan su yarayı koruyacaktır.

  Arı Soktuğunda
  Bebeğinizin en kolay karşılaşabileceği böceklerden biri arıdır. Bal arısı soktuğunda iğnesiyle birlikte torbasını da bırakır. İğneyi çekerek çıkartmaya çalışırsanız zehrin vücuda daha fazla girmesine neden olabileceğiniz için iğneyi küt uçlu bir cisimle sıyırarak çıkartmayı deneyebilirsiniz.
  Eğer arı bebeğinizi sokarsa, soktuğu yerdeki şişliğin geniş bir alana yayılıp yayılmadığına dikkat edin. Bebeğinizin düzenli nefes alıp almadığını, şuurunun açık olup olmadığını kontrol edin. Bayılmış ya da kendinden geçmişse, bulantı, kusma varsa, hemen doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

  Alıntıdır,
  Kaynak Eti Cicibebe
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Eki 2011

Yükleniyor...