Bebek Bezi Nasıl Olmalı

'Bebek Bakımı' forumunda Pardus tarafından 24 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bebek Bezi Nasıl Olmalı
  [​IMG]

  Bebek bezleri bebeğinizin sağlığı ve mutluluğu için çok önemlidir.
  Peki,nasıl bir bebek bezi kullanmanız gerktiğinizi biliyor musunuz?


  Bebek bezleri bebeğinizin sağlığı ve mutluluğu için çok önemlidir.
  Peki,nasıl bir bebek bezi kullanmanız gerektiğinizi biliyor musunuz?

  Bebeğinize kullanacağınız bezlerrin değişkenlik göstereceği durumlar:


  1- Kız mı erkek mi?
  Bebeğinizin cinsiyeti hangi çeşit bebek bezi kullanmanız gerektiğini belirleyen önemli faktörlerdendir.Çünkü satılan birçok bebek bezinin üstünde kız ya da erkek yazdığını göreceksiniz. Nedenine gelince; kız ya da erkek bebeğin çişinin yayıldığı bölge farklı olduğu için bez üreticileri, bezin o kısmının emiciliğini artırıyorlar. Böylece bebeğinizin genital bölgesi kum kalıyor.

  2- Hijyenik mi?
  Bezin temizliği önemli, çünkü bebeğinizin bez bölgesi mikroplara açıktır. Temizliğinden emin olmak için öncelikle paketli ürünleri tercih edin. Çünkü taşınma sırasında ve satın alınmayı beklerken kirlenmezler. Açıkta satılan bezlerin temizliğinden asla emin olamazsınız. İkinci önemli nokta, bilinen, güvenilir markalan seçmeniz gerekir. Bu markalar, bezin temizliği konusunda daha hassastırlar.

  3- Kilosuna göre mi?
  Bez seçerken bebeğinizin ayı değil, kilosu önemlidir. Kilosunun altında ya da üstünde olması, bezin sızdırması ve bebeği rahatsız etmesi demektir. Her bebek aynı ayda olsa bile her zaman aynı kiloda olmaz. Doğum kiloları bile farklıdır; kimi 2.500 gr doğar, kimi 4.000 gr. Bu yüzden bebeğinizin kilosuna uygun bezleri seçin. Marketlerde yeni doğandan başlamak üzere bebeğinizin tuvalet eğitimi aldığı döneme kadarki kilosuna göre (2-28 kilo arası) yaklaşık 6 ayrı bez boyu olduğunu hatırlatalım. Bez paketinin üstünde mutlaka hangi kilodaki bebeğe kullanılacağı belirtilir.

  4- Emiş gücü nasıl?
  Bezin emiş gücü, bebeğinizin daha uzun süre kuru kalmasını sağlayacağı gibi, sizin de daha uzun sürede bez değiştirmeniz anlamına gelir. Bu açıdan hem sağlıklı hem ekonomik bir tercihtir. Çünkü bebeğinizde pişik oluşmasını engellendiği gibi, daha az bez kullanacağınızdan daha az para harcamış olursunuz. Emiş gücünü anlamak için ya farklı markaları kullanarak kıyas yapmanız ya da diğer annelerin tecrübelerini göz önüne almalısınız.

  5- Hava aldırıyor mu?
  Bezin hava aldırması, cilt tahrişini engelleyen en önemli faktörlerden biri. Hava almayan genital bölgede oluşan sıcaklık ve nem nedeniyle tahrişler oluştuğu gibi, cildinde sorun yaratacak zararlı bakterilerin üremesine de zemin hazırlıyor.

  6- Ergonomik mi?
  Bebek bezinin de ergonomik özelliği olur mu elemeyin, oluyor! Bebeğin kilosuna ve boyuna uygun olarak üretilen bezlerde hem bebek rahat ediyor hem de sızma gibi küçük kazaların önüne geçilmiş oluyor. Bu kural yan bantlar için de geçerli. Ergonomik olmayan yan bantlar, bezin ya sıkı ya da gevşek kalmasına yol açıyor. Ayrıca bantların hemen bozulmaması gerektiğini de hatırlatalım. Kontrol için birkaç kez açıp kapatmak durumunda kaldığınızda, kaliteli bant yeniden yapışıyor. Kalitesizler ise yapışmıyor.

  7- Sevimli figürler var mı?
  Bu kriter size ilginç gelebilir. Ama tecrübeli anneler, sevimli figürlerin ve renklerin önemini bilirler. Bebeklerin el ve ayak becerileri geliştiğinde, bezlerini çıkarmak için uğraştıklarını görürsünüz. Bu durum, bezden hoşlanmadığından değil, çıplak kalmaya bayıldıklarındandır. Bu süreçte, bezin üstündeki sevimli figürlerin bebeğinizin bezi benimsemesini kolaylaştıracağını belirtmek gerek.

  Bebek Bezi Nasıl Olmalı - Bebekler Kulübü
   
 2. Cevap: Bebek Bezi Nasıl Olmalı

  Pardus senin bu bölümde ne işin var :f30:

  Titanyum hazırlıkları başladı mı yoksa :f196:
   
 3. Cevap: Bebek Bezi Nasıl Olmalı

  Hay Allahım Pardus ne diyim ben sana bak bu konuyada el atacağın aklımın ucundan geçmezdi :f30: :f196:
   
 4. Cevap: Bebek Bezi Nasıl Olmalı

  Valla hiç te unutmuyorsun :) İyi ki bir şey söyledik. :) Oraya gelene kadar daha çoook yolumuz var.Geçmemiz gereken aşamalar... :f30::f30::f30:
  Bu arada önceden söylediğimi tekrarlıyorum Blue ... Alemsin... :f30:
   
 5. Cevap: Bebek Bezi Nasıl Olmalı

  Çok yararlı bilgileri paylaşmışsın tskler pardus:)
  Bu konuda önemli bir hatırlatma yapalım.Kullandığınız bebek bezi pişiğe yol açıyorsa markasını değiştirmekte fayda var.Ayrıca sürekli farklı markalar kullanılıyorsa da pişiğe sebep olur.Bebeğin cildine en uygun olanı seçip aynı türde devam etmek gerekir.
   
Yükleniyor...