Bebek Kundaklamanın Zararları Nelerdir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Ezlem tarafından 2 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bebek Kundaklamanın Zararları,Bebekleri Kundak Yapmak zararlımı,Kundağın Zararları,Bebek Kundaklamanın sakıncaları

  Bebekleri Kundaklamanın Zararları

  [​IMG]

  Bebeklerin kundağa sarılmasının ortopedik açıdan zararlı olduğu ve kalça çıkığı vakalarında doğal iyileşmeyi engellediği bildirildi. İzmir Kent Hastanesi`nde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr. Yücel Tümer, bebeği kundağa sarmanın, özellikle Türkiye`de sıkça görülen kalça çıkığı rahatsızlığının tedavisi açısından
  sakıncalı olduğunu belirtti.

  Prof. Dr. Tümer:

  " Kundak, ortopedik açıdan kesinlikle zararlıdır. Bebekler doğduklarında kalçalarını ve dizlerini bükerek ve kalçalarını yana açarak sırt üstü yatarlar. Bu pozisyon yeni doğan bir bebeğin doğal pozisyonudur.

  Bu pozisyonda kalça ve diz çevresindeki kaslar gevşektir. Bu doğal pozisyon, bizim kalça çıkıklarını tedavi ettiğimiz pozisyonun aynıdır. Bu sayede çocuklar iyileşmektedir. Geleneksel kundağa sarma yöntemiyle bebeğin doğal iyileşme pozisyonun bozulması, kalça çıkıklarının doğal iyileşmesini engeller."

  Prof. Dr. Tümer, kalça çıkığı vakalarında erken tanının çok önemli olduğunu da belirterek, "Çıkık ilk aylarda tanınırsa tedavisi kolay ve masrafı azdır. Basit bandajlarla birkaç ay içinde hasta iyileştirilebilir. Kalça çıkığı ne kadar geç fark edilirse tedavisi de o derece güçleşir" dedi.


  Alıntı
   
Yükleniyor...