Bebekler Neden kusar

'Bebek Bakımı' forumunda ZORBEY tarafından 31 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. yeni doğan bebekler neden kusar
  yeni doğan bebeklerde kusma sebebi
  bebeklerin kusma nedeni

  Bebeklerde ilk haftalarda, bir sağlık problemi olmadan kusma durumu gerçekleşebilir.

  Bebeğin günde bir ya da daha çok öğün içerisinde, yemiş olduğu yemeğin az bir bölümünü artık şeklinde ağzından çıkarması normal olarak görülür. Bu durum zaman içerisinde daha az görülmeye başlanır ve 7-8.ay sonunda sona erer.

  Bebeklerde kusma durumu bazen yanlış beslenme nedeniyle hava yutma yüzünden oluşabilir. Yemek yedirilmesinden sonra gazı çıkartılmadan yatağa yatırılan bebek, yutmuş olduğu havayla beraber bir miktar yemek artığını da çıkartabilir.

  Annenin meme başının içeriye dökük olması durumu meme emen bebeğin hava yutmasına yol açar. Biberon ile beslenirken, biberon eğer deliği fazla küçük ise beslenme gereğinden fazla devam edebilir; bu esnada bebek fazla miktarda hava yuttuğu için midesi gerilerek kusma gerçekleşebilir.

  Bebeği kalori açısından zayıf mamalar ile ya da gereğinden az sıklık ile beslenmek gibi fazla beslenme durumu da mide rahatsızlığı ve kusma oluşturabilir. Beslenmeden sonra bebeğin fazla hareket ettirilmesi kusmaya yol açabilecek diğer bir nedendir.

  Bebeklerde kusma sorunu ciddi rahatsızlıkların da işaretçisi olabilir. Yeni doğmuş olan bebeklerde kusma problemi yemek borusu, yemek borusuyla solunum yolu arasında oluşan açıklık, bağırsağın dar olması veya hiç olmaması, mideden bağırsa gitmekte olan yolun kasılması, anüste kapanma gibi rahatsızlıkları işaret ediyor olabilir.

  Doğuştan gelen metabolizma rahatsızlıkları da kusmaya sebep olan diğer faktörlerdir. Sağlıklı çocuklarda birden oluşan kusma halinde üst solunum yolu enfeksiyonu, bağırsak ve mide rahatsızlıkları, menenjit ve zehirlenme gibi ihtimalleri doğurur.
   
Yükleniyor...