Bebeklerde Duyuların Gelişimi

'Bebek Bakımı' forumunda YAREN tarafından 18 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. Bebeğiniz duyularını ne zaman ve nasıl kullanmaya başlar?

  DOKUNMA

  Bebek için en önemli iletişim yoludur. Daha hamileliğin ikinci ayından itibaren bebek dokunma duyusunu kullanmaya başlar. Anneyle çocuk arasında ilk iletişim şeklidir, yani dokunma karşılıklıdır. Dokunuşumuzun hassasiyetini arttırabilirsek bebeğin pozisyonunu hisssedebilir, hatta acı veren bir pozisyona geçerse yerini değiştirebiliriz. Bazen tam uyuyacağımız sırada harekete geçen bebeğimizi yatıştırmak için de dokunuşlardan faydalanabiliriz. Özellikle akşamları yumuşak hareketlerle karın bölgesine süreceğimiz bir kremle hem doğum sonrası çatlaklarından korunabilir hem de bebeğimizle iletişim kurarız. Aynı şekilde baba adayları da her gün gelişen bebekleriyle ilk bağlantılarını anneye dokunarak kurabilirler...


  KOKU ALMA DUYUSU

  Hamileliğin dokuzuncu haftasında başlar. Koku alma hissi dokunmayla beraber bebeğin ilk tecrübeleridir. Bebek minnacık duyu organlarıyla içinde yüzdüğü amniyotik sıvının kokularını hisseder. Bu koku annenin yediklerine göre farklılıklar gösterir. Ayrıca bebek kokunun annenin duyuları üzerinde yapacağı olumlu ya da olumsuz etkileri de hisseder. Bu nedenle sentetik kokulardan kaçınmak ve doğal esanslara yönelmek, hamilelik sırasında parfüm kullanmamak daha uygun olur. Özellikle olumlu etkiler yaratan, iyileştirici etkisi olan esans ve yağlar arasında rahatlamak için lavanta (hamileliğin sonuna doğru masajlar için de kullanılabilir), enerji vermesi için nane ve biberiye bulunur.

  Bazı esanslar ise hamilelik sırasında uygun değildir: sığla, tarçın kekik, maydanoz, adaçayı, papatya gibi.

  Koku alma duyusu doğumdan sonra da bebeğin koku alma hafızasında kalır.


  TAT ALMA DUYUSU

  Hamileliğin üçüncü ayından itibaren tat alma duyusunu kullanan bebekler doğum sonrasında yiyecekle olan bağını bu aşamada kurmaya başlar. Bebek, anne sütünü emmeyi bıraktıktan sonra anne karnında geçirdiği süre içinde yediklerini, yani annenin tercih ettiği yiyecekleri yemeğe meyilli olacaktır. İşte bu sebeple hamilelikte sağlıklı ve dengeli beslenmemiz ve bebeği de sağlıklı beslenme yolunda eğitmemiz gerekir.

  Tabii öncelikle zevk alarak, tadını çıkararak yemek yiyerek bebeğin de bunu hissetmesini sağlayabiliriz. Böylece yemekten aldığımız zevki bebeğe de tattırabiliriz.


  İŞİTME DUYUSU

  Hamileliğin yirminci haftasında tamamlanır. Bebek hem anne karnının içindeki hem de dışardan gelen sesleri duyar. Bu sesler bebeğin hafızasında yer ederek onu doğum sonrası duyacağı seslere –ki en önemlisi annenin sesidir- hazırlar. Birçok bebek hamilelik sırasında duydukları kelime ve sesleri doğum sonrasında da tanıyabilir. Bebek ona güven ve korunmuşluk hissi veren anne sesini çok erken dönemden itibaren ayırt etmeye başlar. Bu nedenle bebeğinizle anne karnındayken konuşmaya ve hayatınızı paylaşmaya başlamanız onu iyi hissetttirecek ve size daha da yaklaştıracaktır. Tabii ki şimdilik söylediklerinizi anlamayacak ancak kelimelerin taşıdığı enerjiyi hissedecektir. Babalar da anne karnına yaklaşıp konuşarak bebekle iletişim kurabilirler.

  Bebeğin uygun müzikleri dinlemesi de etkili olacaktır; Rock müziğin bebeği harekete geçireceği neredeyse kesindir. Ancak bebeğin asıl hoşuna giden Vivaldi ve Mozart’ın melodileridir. Bebeklerin New Age müziklerin sakin ve huzurlu yapısını da sevdikleri gözlenmiştir.

  Tabii kendi hoşumuza giden müzikleri dinleyip, bundan aldığımız hazzın bebek üzerindeki etkilerini görmeyi de deneyebiliriz...


  GÖRME DUYUSU

  Görme duyusu altıncı aydan itibaren oluşsa da, bebeğimizin onu kullanma imkanı yoktur. Yani annenin gördüklerinden duyumsadıklarını bebeğe iletmesi söz konusudur. Güzel bir manzara, güneşin doğuşu ve batışının yarattığı etki, yoğun renklerin vereceği haz bebeğe de ulaşacaktır. Özellikle renklerin bu dönemde büyük önemi vardır. Tüm renkler kendi içlerinde süptil enerjiler taşıdıklarından giydiğimiz kıyafetten, evimizdeki renklere, bulunduğumuz tüm ortamların az ya da çok bebek üzerinde etkisi olacaktır.
   
 2. Duymayı Öğrenmek Doğum sonrası: [​IMG]
  Duyduğu ses yönüne bakar.
  Bir aylık: Sesleri ayırt etmeye başlar.
  Üç aylık: Bir sese karşı başını sağa ya da sola hareket ettirir.
  Dört aylık: Sesin yerini bulup ona dönebilir.
  Beş aylık: Üstteki ya da alttaki sesleri bulur, sesleri ve tonları ayırabilir.
  Altı aylık: Kendi adını bilir ve sesleri birleştirebilir.
  On aylık: "Kuş" ya da "Top" gibi tanıdık nesnelerin adlarına bilir. "Al, tut" veya "Göster" gibi basit isteklere uygun davranabilir.
  Elleri Kullanmak Doğum sonrası: [​IMG]
  Avucuna yerleştirilen bir cismi refleks olarak yakalar.
  Üç aylık: İsteyerek uzanamaz, ancak bir nesneye dokunduğunda heyecanlanır.
  Dört aylık: Bir nesneyi kavrayabilir.
  Beş aylık: Uzanmak ve dokunmak için ellerini açar.
  Altı aylık: Düşürdüğü bir nesneyi izler ve birazı görünen nesnenin tümünü algılar.
  Yedi aylık: Ellerini gözleriyle denetler; bir cismi tutmak için avuçlarını açar; uzanırken gözlerini ellerinden ayırmaz; iki elini birlikte kullanır.
  Sekiz aylık: Kendine yuvarlanan bir topu yakalayabilir; bir nesneyi tutmak için parmaklarını ve avucunu birlikte kullanır, bir nesneye erişmek için başka bir nesneden yardım alır.
  Dokuz aylık: İsteyerek nesneleri fırlatır, iter ve dürter, bir nesneyi bir elinden diğerine geçirebilir.
  On aylık: Bir cismi tutmak için elleriyle üstünü kapatmak yerine parmaklarıyla kavrama hareketi yapmaya çalışır.
  On üç aylık: Bir cismi almadan önce elini en iyi pozisyona göre hazırlar. Nesneleri bir kap içine koyabilir.
  -On dört aylık: Bir kutuyu diğerinin üzerine koyabilir.
  On yedi aylık: Bir topu yuvarlayabilir.
  On sekiz aylık: Bir çok bloktan bir kule oluşturabilir; pastel boyayı tutup bir kağıda şekiller çizebilir.
  Görmeyi Öğrenmek Doğum sonrası: [​IMG]
  Gözbebekleri ışığa ayarlanır ve 20-25 cm uzaklığa odaklanabilir. Gözleri beraber hareket etmeyebilir, ancak baş yavaşça hareket ettirilirse gözleriyle kişiyi izler.
  Bir aylık: Annenin yüzünü tanır.
  İki aylık: Gözleri birlikte odaklanır; nesnelerin kenar ve köşelerini görebilir.
  Üç aylık: İyi bir çevre görüşü kazanır.
  Dört aylık: Biri ya da bir şeyin tanıdık olduğunu bilir; ellerine bakar.
  Altı aylık: Göz ve el uyumu iyidir; aynadaki görüntüsünü ellemeye çalışır; bir nesnenin farkı açılardan aynı olduğunu kavrar, düşürdüğü bir nesneyi aramaya başlar. -Yedi aylık : Küçük cisimlere odaklanabilir.
  Sekiz aylık: Derinliği tasarlayabilir.
  On bir aylık: Hızlı nesnelere odaklanabilir.
  On iki aylık: Annenin gördüğü kadar iyi görebilir; bir nesneyi son gördüğü yerde arayabilir.
   
Yükleniyor...