Bebeklerde Uyku Problemleri

'Bebek Bakımı' forumunda Dark tarafından 3 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bebeklerde Uyku Problemleri
  Bebeklerde Uyku sorunu

  Bebeğim uykuya dalmakta çok zorlanıyor... Bebeğinizin uykusu geldiğine emin olun. Uykusu gelmemiş bir bebeği asla uyutmaya çalışmayın. Eğer yatağa yarı uykulu bir şekilde yatırırsanız daha kolay uyur. Bebeğinizin uykusunu kaçırmadan yatırın. Aşırı yorgun bir bebek de zor uykuya dalar. Bazan bir bebek eğlenceden mahrum kalmamak için de uyumayı reddedebilir. Bu durumda salonun ışıklarını kapatıp herkesin uyuduğuna onu ikna edebilirsiniz.

  Bazı bebekler çok uykuları geldiği halde kendilerini rahatlatamadıkları için uykuya dalamazlar. Büyük ihtimalle masajdan tutun da ninnilere, çocuk şarkılarına kadar herşeyi denemiş olmanıza rağmen bebeğinizin uyuması 1 saati bulmuş veya aşmış olabilir. Eğer bebeğin diş gibi rahatsızlıkları yoksa uykuya tek başına dalmayı öğrenene kadar onun başında saatlerinizi geçireceksiniz demektir. Onu her zaman kendi yatağına yatırın ve sakinleştirmeye çalışın zamanla uyumayı öğrenecektir.

  Bebeğim geceleri çok sık uyanıyor... Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse bu çok normaldir. Hele onu emziriyorsanız sık sık uyanacaktır. Ama 6 aydan sonra bebek katı gıda alımına da başladığı için geceleri daha az beslenmek ihtiyacı duyar. Gece bir ya da iki kez onu beslemeniz yeterli olacaktır. 9 aydan büyük bebekler artık gece boyunca uyumalıdırlar. Eğer bebeğiniz hala sık sık uyanıyorsa muhtemelen tekrar uykuya dalabilmek için size ihtiyaç duyuyordur. Normalde yetişkinler de geceleri uyanırlar ancak tekrar uykuya daldıklarından bunu hatırlamazlar. O halde bebeğinize kendi başına uykuya dalmayı öğretmelisiniz.

  Her ağladığında hemen yanına gitmeyin. Bir süre ona şans verin. Bazen kendi kendine uykuya dalmayı başaracaktır. Ama onu ağlamaya terk etmeyin. Yanına geldiğinizde onu yatağından kaldırmadan sakinleştirin. Her ağladığında ona süt vermeyin. Yatağında tanıdık bir oyuncağını bulundurun. Gece uyandığında onu görerek sakinleşebilir. Yumuşak bir sesle onu sakinleştirin. Kucağınıza alıp sallamayın. Bunu alışkanlık haline getirebilir. Kısaca tek başına uykuya dalmasına yardımcı olun. Zamanla gece uyanmaları azalacaktır. Ancak bazı bebekler her şeyi denemenize rağmen iki yaşına kadar geceleri sık sık uyanırlar.

  Bebeğim az uyumasına rağmen sağlıklı görünüyor... Eğer bebeğiniz sağlıklı ve mutlu ise gelişimi normalse onu daha fazla uyumaya zorlamayın. Muhtemelen büyüyünce de az uykuyla yetinen bir yetişkin olacaktır.
   
Yükleniyor...