Bebeklere oyuncak nasıl seçilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 13 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bebeklere oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli?

  Oyun oynamak sadece vakit geçirmek için yapılan zevkli bir aktivite değildir. Çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini destekleyici özelliğe de sahiptir.Hayal dünyasını ve yaratıcılığı geliştiren oyunlar düşünmeyi ve keşfetmeyi öğretir. Bebeğin özgüvenini artırır ve sosyalleşmesini sağlar.Oyun oynamanın en önemli öğesi olan oyuncaklar ise bebeğin annesini rahat bırakmasını sağlayan bir nesne olarak görülmemeli. Oyuncak seçimine büyük özen gösterilmeli.

  Fiziksel egzersiz yaptırmalı

  Bebeğinize oyuncak seçerken sadece eğlendiren değil, zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyen nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz.Alacağınız oyuncak bebeğinizin fiziksel egzersizlerini yapmasını sağlamalı. İnce ve kaba motorlarını çalıştırarak onun hayal dünyasını ve yaratıcılığını geliştirecek özelliklere sahip olmalı.

  Yaşa uygunluk önemli

  Eğer bebeğinize kendi yaşından küçükler için üretilmiş oyuncaklar alırsanız bunlar ilgisini çekmez ve gelişimine katkıda bulunmaz.Ya da tam tersi, kendinden büyükler için tasarlanmış oyuncaklarla oynamakta zorluk çeker. Keza bu oyuncakların da bebeğin gelişimine faydası olmaz.Alacağınız oyuncağın kaç yaş için tasarlandığına mutlaka bakmalısınız. Bebeğinize uygun olanları tercih etmelisiniz.

  Kimyasal maddelere dikkat

  Bebekler dünyayı tanıma arzusuyla hemen hemen her şeyi ağızlarına götürür. Bu nedenle, seçtiğiniz oyuncağın hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmelisiniz.Alacağınız oyuncağın zehirlenmeye yol açabilecek hiçbir kimyasal madde içermediğinden emin olun.

  Kaliteli oyuncaklar

  Kaliteli oyuncaklar pahalı diye ucuz oyuncaklara yönelmek çok sık yapılan bir hata.Fakat düşük kaliteli oyuncaklar bebeğinizin sağlığı için tehdit oluşturabilir. Ayrıca birkaç kez oynandıktan sonra kullanılmaz hale gelerek ekonomik açıdan daha fazla zarara uğramanıza neden olabilirler.
   
Yükleniyor...