Bedelli Askerlik

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 11 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Sanayi ve Ticaret bakani Ali Coskun'un, yas siniri olmaksizin her isteyenin 10 bin Euro'ya bedelli askerlik yapabilecegini aciklamasinin ardindan, hukumetten bu kez farkli bir ses geldi.

  Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Mehmet Ali Sahin, su anda gundemlerinde bedelli askerlikle ilgili bir konu olmadigini soyledi. Sahin, Milli Savunma Bakanligi'nin Turk Silahli Kuvvetleri (TSK) ile yapacagi bir calisma sonucu, Turkiye'nin bedelli askerlige ihtiyaci oldugu ortaya cikarsa konunun Bakanlar Kurulu'na getirilecegini belirtti. Sahin, bir gazetecinin, "Bedelli askerlik konusunda nasil bir duzenleme planliyorsunuz" seklindeki sorusu uzerine bu konuyu henuz gundeme almadiklarini ifade etti. Sahin, soyle konustu:

  "Once Milli Savunma Bakanimiz bir calisma yapar. Kuskusuz ki bedelli askerlik deyince Genelkurmayimizin bu konudaki gorusu onemlidir. Eger Milli Savunma Bakanligi'nin TSK ile yapacagi bir calisma sonucu Turkiye'nin buna ihtiyaci oldugu gercegi ortaya cikarsa konu, ilgili bakan tarafindan Bakanlar Kurulu'na getirilir ve orada gorusulur. Su anda gundemimizde bedelli askerlikle ilgili bir konu yoktur."

  Basbakan Yardimcisi Sahin, bedelli askerlik konusunun Kasim ayinda yapilacak MGK toplantisinin gundeminde yer almadigini ifade ederek, "Aralik ayi sonunda yapilacak MGK'ya bu konu gelir mi gelmez mi... Demin ifade ettim, henuz gorusulmus degil. Gorusulur, olgunlasir, TSK'nin ihtiyaclari acisindan olumsuzluk teskil etmeyecekse bu tespit edilir ve Bakanlar Kurulu'na gelir" diye konustu.

  DİSK Başkanı Çelebi "parası olanın askerlik yapması, olmayanın yapmaması sınıf ayrımcılığına yol açar" dedi. Bir kez daha solda sınıf meselesinin nasıl yanlış anlaşıldığının örneğiydi bu sözler. Bedelli askerlik bir sınıf ayrıcalığı yaratmaz, zaten varolanı görünür kılar. Son sözü yine Genelkurmay söyledi: Gündemimizde bu konu yoktur.
   
Yükleniyor...