Behruz Çinici Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 8 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Behruz Çinici Hayatı


  Behruz Çinici Biyografisi


  [​IMG]

  Behruz Çinici veya tam ismiyle Veli Behruz Çinici Türkiye'deki tanınmış mimarlardan biridir.

  1932 yılında İstanbul'da doğdu. 1949 yılında Vefa Lisesi'nden sonra İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde eğitimine başladı. Mezun olduktan sonra aynı fakültede asistan olarak göreve başladı. İTÜ'deki akademik görevinin yanında birçok tasarıya da imza attı. Tasarılarının arasında Atatürk Üniversitesi yerleşkesi, DSİ genel müdürlük yapısı, Eminönü çarşı kompleksi de bulunmaktadır. İTÜ'deki akademik görevleri 1962 yılına kadar sürdü. Bu süreçte ulusal ve uluslararası pek çok proje yarışmasılarına katıldı, çeşitli dereceler aldı.

  [​IMG]

  1961 yılında, eşi Altuğ Çinici ile birlikte ODTÜ Kampüsü yarışmasını kazanarak uygulamaları için atölyelerini Ankara'da kurdular. ODTÜ proje çalışmalarını mesleki denetimiyle birlikte 18 yıl boyunca sürdürdüler.

  1984 yılında Simavi Ödülü'nü, 1986 yılında TC İş Bankası Kent ve Mimarlık Ödülü'nü, 1991 yılında Türkiye Prefabrik Birliği Ödülü'nü, 1995 yılında TBMM Camisi ile Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü, oğlu Can Çinici ile birlikte aldılar.

  [​IMG]

  Mimarlıkta strüktür eğitimi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Halen Ankara(METU)'da araştırma görevliliğine devam etmekte ve yarışma projelerinde danışmanlık yapmaktadır.

  [​IMG]