Ben Nasıl Yok Edilir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda anniccha tarafından 11 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ben Ameliyatı
  Ben Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
  Dondurarak Ben Tedavisi
  Laser Ben Tedavisi


  Benler cildimizde doğuştan yada daha sonradan ortaya çıkabilirler. Vücudunuzda bulunan benlere nevi, tek bir bene nevüs denir. Benler genellikle kahverengi olarak yada çeşitli renklerde olabilirler. Benlerin birkaç tipinde kansere dönüşme riski fazladır.

  Yirmi yaşından sonra erişkinlik çağında yeni bir ben ortaya çıkarsa, doktorunuza görünün. Aşağıdaki bulgu ve belirtiler tıbbi bir soruna işaret eder:

  Ağrılı ise
  Kaşıntı veya yanma varsa
  Sızıntı veya kanama varsa
  İltihaplı ise
  Pullu veya kabuklu ise
  Aniden farklı boyut, şekil, renk veya yükseklikte değişiklik gösteriyorsa


  [DIKKAT]Eğer herhangi bir ben sizi endişelendiriyorsa, doktorunuza görünün veya bir cilt hatalıkları uzmanına sevk edilmeyi isteyin. [/DIKKAT]

  Günümüzde ben tedavisinde değişik yöntemler kullanılmaktadır.

  Dondurarak ben tedavisi(krio)
  Tedavide karbondioxit veya azot gazı bir cihaz yardımıyla kullanılır.Eksi 60 – 90 derecelik küçük uç bene dokundurulur.Ben bu düşük ısıyla donar ve protein yapısı değiştiğinden yanmaya benzer bir şekilde çürür ve günler içerisinde dökülür.
  Genellikle uygulamada bende belirgin küçülme olur ve diğer seanslarda istenildiği seviyeye kadar indirilir.
  Uygulaması son derece kolaydır ofis şartlarında rahatlıkla uygulanabilir,uyuşturucu gerekmez.
  Dikkat edilmesi halinde ciddi bir iz kalmadan haftalar içinde tedavi tamamlanır.
  Dondurma işlemi dikkatli yapılmazsa daha derin bir çürüme ve buna bağlı belirgin çukurluk şeklinde iz kalabilir.
  Daha modern tedavi seçenekleriyle birlikte kullanımı giderek azalsada hala kullanılan klinikler vardır

  Radyofrekans tedavisi
  Radyofrekans elektrik enerjisiyle oluşturulan radyo dalgalarının dokunduğu alanda ısı enerjisine dönüşmesi şeklinde uygulanan bir tedavi şeklidir.Bende oluşturulmak istenen dokuda kontrollü yanık oluşturarak (termal hasar)ciltteki fazlalığın buharlaştırılmasıdır. Çalışma prensibi elektrokoterle çok benzeşir en önemli fark radyofrekansla oluşturulacak yanığın sınırları daha net ve daha seçicidir. Çok ince uçlar yadımıyla ben tabaka tabaka kaldırılarak normal cilde ulaşılır.Normal ciltten yüksek kısım buharlaştırıldığında düz zemin elde edilmiş olur.Damar beni hariç renkli,renksiz,büyük küçük tüm benlere uygulanabilir.Genellikle tek seansta tedavi tamamlanmış olur gerekirse küçük rötujlar için aylık kontrole çağrılabilir.Uygulayıcının tecrübesi yeterliyse benin büyüklüğüne göre çok hafif bir iz kalabilir veya hiç iz kalmayabilir.Uygun şekilde yapılmaması halinde benin olduğu alanda çeşitli derinliklerde çukurluk kalabilir. Radyofrekans herne kadar radyo kelimesini içerdede radyasyonla hiçbir ilişkisi yoktur ve buna bağlı olarak tedavide kanserleştirme riskide söz konusu değildir.Benin tedavi edilmesi ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek benin kanserleşme riskini ortadan kaldırmaktadır.

  Ben ameliyatı
  Teknolojinin kullanılmadığı kurum ve kuruluşlarda ben tedavisi cerrahi olarak çıkarılarak yapılmaktadır.
  Ameliyatla alınmasına karar verilen benin etrafı bölgesel uyuşturucuyla uyuşturulur olabilecek en küçük şekilde kesilerek ben tüm katlarıyla çıkarılıp oluşan cilt açıklığı dikilerek kapatılır.Genellikle yuvarlak olan ben etrafından elips şeklinde kesilerek çıkarılır.
  Ameliyat sonrası benin büyüklüğüne göre değişen ölçülerede iz kalır alışık olunan benin çapının 1.5-2 katı kadar iz kalacağıdır.Şöyleki 1 cm lik bir ben cerrahi olarak çıkarıldığında alınan yerde 1.5-2 cm lik çizgi şeklinde bir iz kalır.Dikişin gizli(estetik) konması bu izin daha küçük olmasını sağlamaz ancak normal dikiş şeklinde kapatılırsa balık kılçığı şeklinde görünüm oluşur.
  Kanser olabileceği şeklinde bir kuşku varsa alınan doku patolojik incelemeye tabi tutulur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 May 2012
 2. Cevap: Ben Nasıl Yok Edilir?

  Çoğu insana ben yakışır bence Allah nasıl yaratmışsa o şekilde bırakmak en iyisidir.
   
 3. Cevap: Ben Nasıl Yok Edilir?

  Yaratildigimda olmayan benler var vücudumda. Sonradan cikti yani onlari aldirsam caiz midir ?
   
 4. Cevap: Ben Nasıl Yok Edilir?

  Sonradan bende de ben çıktı.Nasıl oldu anlamadım :S
  Evet, Allah nasıl yarattıysa odur ama bazı benler vücuda zararlı hücreler salgılayabiliyor.Bence bir doktora başvurulmalı eğer bir tehlike varsa aldırılmalıdır.
   
 5. Cevap: Ben Nasıl Yok Edilir?

  Yani kendimden nefret ediyorum o aynaya her bakışımda o beni her görüşümde sinirlerim depreşiyor bir çözüm gerekiyor ailem asla ama asla izin vermez Lütfen yardım edin.
   
Yükleniyor...