Beraat Kandili 2012

'Sorularla İslamiyet' forumunda YAREN tarafından 21 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. 2012 Beraat kandili ne zaman? Beraat kandili 2012
  Beraat kandilinin önemi


  2012 Berat Kandili; 4 - 5 Temmuz çarşamba gecesini perşembeye bağlayan gecedir

  [​IMG]
  BERAAT GECESİ
  Şaban ayının 15. gecesidir. Tefsirlerde Kuran-ı kerimin, Levh-il-mahfuza bu gece indirildiği bildirilmektedir. Âyet-i kerimede buyuruluyor ki:
  ''Apaçık olan Kitaba andolsun ki, biz onu [Kuranı] mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları uyarmaktayız.'' (Duhan 2,3)

  Her sene Berat gecesinde, o yılda olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi. Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki:

  ''Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini isterim.'' (Nesai)

  Yine hadis-i şerif meallerinde;

  (Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim Bu hâl, sabaha kadar devam eder.) [İbni Mace]

  (Allahü teâlâ, Şabanın 15. gecesinde müşrik ve müşahin hariç herkesi affeder.) [İbni Mace] (Müşahin, bidat ehli demektir.)

  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

  (Allahü teâlâ, Şabanın yarısının [Berat] gecesinde, dünya semasına tecelli eder. Benikelb kabilesinin koyunlarının kıllarından daha çok kimsenin günahlarını affeder.) [İbni Mace, Tirmizi]

  (Allahü teâlâ, Şaban ayının 15. gecesinde rahmetiyle tecelli ederek kendisine şirk koşan ve Müslüman kardeşine kin güdenler hariç herkesi affeder.) [İbni Mace]

  Hazret-i Âişe validemiz, (Ya Resulallah, Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu halde, neden Berat gecesinde çok ibadet ettin?) diye sual etti. Peygamber efendimiz, cevaben buyurdu ki:
  (Şükredici kul olmayayım mı? Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.) [Gunye]

  Kaynak : dinimizislam​
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Tem 2011
 2. Cevap: Beraat Kandili 2010

  Beraat kandili Duası
  Beraat kandilinde yapılacak Dua  [​IMG]

  Berat Gecesi Duası

  “Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike.


  Anlamı:
  “Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin.

  [​IMG]


  Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
  “Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin.  [​IMG]

  Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:
  “Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, Allah dilediğini
  siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır.  Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan dillerim.Hayırlı Kandiller..
   
 3. Cevap: Beraat Kandili 2010

  ALLAH razı olsun,bu gecenin beraatinden beraatlenenlerden olmamız dileğiyle forumdaki tüm arkadaşlarımın, kadeşlerimin,abilerimin ve ablalarımın kandilini kutlar bizler için hayırlara vesile olmasını Cenabı Hak dan niyaz ederim..
  selam dua ve muhabbetle inşaALLAH
   
 4. Cevap: Beraat Kandili 2010

  ;)forumdas net biz bir aileyiz de bulunan bütün kardeş lerimizin mubarek beretkandilini kutlar hayat larinda allahdan mutluluklar dilerim
   
 5. Cevap: Beraat Kandili 2010

  Tüm İslam Aleminin Ve Forumdaş Üyelerimizin Kandili Mübarek Olsun...Daha Bir Sürü Kandil Geçirmek Dileğiylee..İyi Kandilller..
   
 6. Cevap: Beraat Kandili 2010

  Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun Dualarınız Kabul Olsun...
   
 7. Cevap: Beraat Kandili 2010

  "Allah' ım, Efendimiz Muhammed' e ve ehl' i beytine bizi bütün korku ve afetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı gödereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihayetine ulaştıracağın şekilde rahmet eyle... Muhakkak sen herşeye kaadirsin"

  “Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, ku*lağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üs*tümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle (bir başka rivayette) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır, saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır.

  “Yâ Rabb, benim hatâlarımı, bilmeden yapdıklarımı, işimde aşırı gitmemi, ve Senin benden çok iyi bildiğin hallerimi mağfiret eyle. Allahım, benim latifeleşmelerimi, ciddiyet hallerimi, hatâen ve kasden yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi mağfiret eyle!

  “Ey Rabbim! Senden bildiğim ve bilmediğim hayrın hem çabuk, hem geç olanını istiyorum. Ey Rabbim Re*sûlünün senden istediğini istiyorum, Resûlünün sana sı*ğındığı şeyden ben de sana sığınıyorum. Allahım benim için kaza ettiğin şeyin âkibetini doğru yola ulaştır.

  “Ey Rabbim! Ben zayıfım, rızân yolunda benim zaa*fımı kuvvetlendir. Beni nâsiyemden tutup hayra sevk et. İslâmı rızâmın en son noktası kıl. Ey Rabbim, ben zayıfım, beni kuvvetlendir. Ben zelîlim beni azîz kıl. Ben sana muhtacım, beni rızıklandır.

  “Ey Rabbim! Acizlikten, tenbellikten, korkaklıktan cimrilikten, eli kolu dökülür derecede takatsızlıktan kasvetten, gafletten, zilletten, azlıktan, meskenetten sana sığınırım. Fakirlikten, küfürden, fısktan, şekavetten, nifaktan, yapdığını insanların duyması ve medh etmeleri için yapmaktan, riyâdan, sana sığınırım. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, cüzzamdan, abraslıktan ve kötü hastalıklardan sana sığınırım.

  Ey Rabbim! Beni, iyilik ettiği zaman sevinen, kötülük ettiği zaman istiğfar edenlerden kıl.

  “Ey kalbleri çekip çeviren Rabbim! Kalbimi dînin üzere sâbit kıl.

  “Allah bize kâfidir, o ne güzel vekîldir!buyurdu. Müminler de böyle söylediler.
   
 8. Cevap: Beraat Kandili 2010

  Herkesin kandili mübarek olsun dualarınız kabul olsun inşallah
   
Yükleniyor...