Berat Kandili Gecesi Namazı

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 4 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Berat Kandili Gecesi Namazı Nasıl Kılınır


  Berat Kandili Gecesi Namazı Kılınışı

  Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz ; yüz rekattır. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.

  Beraat Kandili namazı (Hayır Namazı)

  Niyeti;
  Yâ Rabbî, niyet ettim senin rızâ-i şerîfin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünya ve âhiret sıkıntılarından halas eyleyip süedâ defterine kaydeyle, Allâhü Ekber

  Kılınışı

  Her rekatte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur

  İki rekatte bir selâm verilerek 100 rekatte tamamlanır

  Her rekatte 100 İhlâs-ı şerîf okumak sûretiyle 10 rekat olarak da kılınabilir.

  (Hz. Allâhın HÛ ism-i şerîfinin ebced hesâbına göre adedi olan) 11 şey, (TÂHÂnın ebced hesâbıyla adedi olan) 14 kere okunur. (TÂHÂ Resûlullah (s.a.v.) Efendimizin ismidir.

  İstiğfâr-ı şerîf: 14 kere
  Salevât-ı şerîfe: 14 kere
  Fâtiha-i şerîfe (besmeleyle): 14 kere
  Âyetül-Kürsî (besmeleyle): 14 kere
  Lekad câeküm (besmeleyle): 14 kere

  14 kere Yâsîn dedikten sonra 1 Yâsîn-i şerîf
  İhlâs-ı şerîf (besmeleyle): 14 kere
  Kul eûzu birabbil-felak (besmeleyle): 14 kere
  Kul eûzu birabbin-nâs (besmeleyle): 14 kere
  Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym. 14 kere

  Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak efdaldir): 14 kere
  .
  Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemîıl-ehvâali vel âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemîalhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemîıs-seyyiâat ve terfeunâa bihâa ındeke aled-derecâat ve tübelliğunaa bihaa aksal gaayâat. Min cemîıl-hayrâti fil-hayâati ve badel-memâat. İnneke alâa külli şeyin kadiyr.

  Mânâsı:
  Allâhım, Efendimiz Muhammede ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, bütün ihtiyaçlarımızı göndereceğin, bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin.

  Bu namaza hayır namazı da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi, hesaplanamayacak kadarda çok sevabı vardır.

  Berat Gecesi Namazı 2

  Berat gecesi kılınan namazlardan biride iki rekat olarak kılınır.

  Birinci rekatta Fatiha okunduktan sonra kısa bir sure okunarak rükuya gidilir. Rükudan doğrulur ve secdeye gidilir. Secdede uzun sure kalınır, bu konuda belli bir tahdit yoktur, ne kadar dayanabilirsen.

  İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidildiğinde yine uzun sure secdede kalınır. Gücünüzün yettiği kadar. Secdeden kalkılır tahiyatta okunacaklar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar

  Rabbim hepimizin İbadetlerini ve dularını kabul etsin inşallah bu mübarek gecede Beraatı verilenlerden eylesin inşallah bizleri.. Amin
   
  Son düzenleme: 4 Tem 2012
Yükleniyor...