Berat Kandilinde Neler Yapılır kısaca

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 20 Haz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Berat Kandilinde Ne Yapılır  Berat gecesinin dört adı vardır. Mübarek gece, Berae gecesi Sakk gecesi,Rahmet gecesi denilmiştir.Berat gecesinde ilk yapmamız gereken çok kuvvetli bir nefis muhasebesi ve ardından tüm günahlarımızdan ve kötü düşüncelerden sıyrılmış ihlaslı bir kalple Hakk’ın huzuruna varmak olmalıdır.

  Berat kandilinin gündüzünü oruçlu getirmek gereklidir.Peygamber Efendimiz Berat Kandilinin gecesini ibadetle gündüzünü oruçla geçirmemizi tavsiye etmiştir.Ayrıca Berat gecesinde Bol bol kaza namazı kılınmalı bunun dışında Berat Gecesi namazı da kılmak çok faziletli ve makbul bir ibadet sayılır.

  Berat gecesinde kılınan Hayır Namazı

  Namaza Niyet şöyle yapılır,Yâ Rabbi, niyet ettim senin rızâ-i şerîfin için namaza. Beni afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalbden, dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyleyip süedâ defterine kaydeyle, Allâhü Ekber

  Kılınışı şöyledir;Her rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur.Daha sonra İki rek'atte bir selâm verilerek 100 rek'atte tamamlanır.Her rek'atte 100 İhlâs-ı şerîf okumak sûretiyle 10 rek'at olarak da kılınabilir.
   
Yükleniyor...