Beyaz Atkı Bere Yapılışı

'El Becerileri' forumunda EyLüL tarafından 3 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Beyaz Atkı Bere Modeli
  Beyaz Atkı Bere Takımı Örülüşü

  Merhaba marifetli bayanlar soğuk havalarda içimizi ısıtacak bu atkı ve bere modelini örmeye ne dersiniz Sizlere beyaz iplikten şık atkı bere takımı modelinin yapılışını anlatıyoruz. Beyaz Atkı Ve Bere Modeli Yapılışı sizler için forumdaslar.com sayfamızda

  Atkının Yapılışı:
  Atkı için 35 adet zincir çekilir, tığ üzerindeki ilmek uzatılarak aynı yere 3 defa aynı şekilde ilmek uzatılarak fıstık yapılır, 2 zincir çekilerek 1 trabzan yapılır, 2 zincir çekilerek tekrar fıstık yapılır, buda tamamlandıktan sonra 1. sırada toplam 6 adet fıstık yapılır. daha sonra diğer aşamaya geçeriz.

  2.sırada trabzanların üzerine fıstık, fıstıkların üzerine trabzan yapılır.Bu şekilde 160 cm örülüp, bitirilir.

  Şimdi gelelim bere modelimizi örmeye Aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayalım ve beremizi örelim

  BERE :6 zincir çekilerek birleştirilir, içine 19 trabzan doldurulur.

  2.sıra: 1 zincir çekilir, 1 trabzan yapılır, sonra diğer aşamaya geçilir. 1 zincir çekilir, 1 trabzanşeklinde sıra bitirilir.
  3.-4.sıra: trabzanların üzerine fıstık, trabzanlar arasına trabzan yapılır.
  5.sıra: 4 adet fıstık yapılır, fıstıklar üzerine yapılan trabzan arasına 1 zincir çekilerek, 2 adet trabzan yapılır. Bu arada trabzan örgüsünü bildiğinizi düşünerek yapılış tarifini anlatmaya devam ediyoruz.

  6.sıra: 2 tane yapılan trabzanların arasına 1 er fıstık yapılarak artırılmış olur.

  Bere boyu 20 cm örüldükten sonra kulaklıkları yapmak için şapkada yapıldığı gibi 5 fıstık yapılır geri dönülür, 4 fıstık yapılır, geri dönülür, 3 fıstık yapılarak 3 sıra örülür, 2 fıstık örülür, 12 defa 1 fıstık örülerek bitirilir. 6 fıstık bırakılarak diğer kulaklıkta aynı şekilde yapılarak bitirilir. Kulaklıklann ucuna ponpon yapılır.

  TRABZAN YAPILIŞI : Tığ üzerine iplik alınarak alt sıraya batılır, daha sonra ise ilmek çekilerek tığ üzerinde oluşan 3 ilmek 2 aşamada çekilerek trabzan oluşturulur. Trabzanın yapımı son derece kolaydır.
  Dikkatli olmanız yeterlidir.

  FISTIK YAPILIŞI: Aynı yere batılarak tığ üzerindeki ilmekler uzatılır, birden toplanarak fıstık oluşturulur. Fıstık örme bir sanattır. Tığ ile çok güzel fıstıklar oluşturabilirsiniz.

  Beyaz Atkı Bere Modelimizin yapılışı bitti iyi günlerde kullanın

  [​IMG]
   
Yükleniyor...