Beyaz kuğu resimleri ve siyah kuğular

'Eğitim Merkezi' forumunda Belinay tarafından 7 Kas 2008 tarihinde açılan konu

 1. Masmavi suların üzerinde zarif ve uzun boyunları, iri gövdeleri ile bembeyaz kuğular gururlu bir biçimde yavaş yavaş süzülürler. Görünüşteki bu asillik herkesin onlara hayranlık duymasını sağlar. Böylesine güzel ve estetik yaratıldıklarından, süs kuşu olarak bilinirler.
  Kuğu yavruları yumurtadan çıktıklarında çok çirkindirler. Kahverengi ya da krem rengindedirler. Kısa boyunlu ve sık tüylerle kaplı olarak yumurtadan çıkan yavrular birkaç saat içinde koşabilecek ve yüzebilecek duruma gelirler. Anne ve babaları yavrularına birkaç ay boyunca özenle bakarlar. Sonunda çirkin yavru muhteşem bir kuğuya dönüşür. Kuğuların ‘trumpeter’ adı verilen bir türü, gelişmekte olan yumurtalarının sıcak kalmalarını sağlamak için, yumurtaların üzerine otururlar. Sadece zaman zaman ayağa kalkarak yumurtaları çevirirler. Böylece ısının her yere eşit dağılmasını sağlamış olurlar.
  Kuğular, hem su üstünde hem de havada en hızlı ilerleyen su kuşlarıdır. Suda karadan daha rahat yaşayan kuğular perdeli ayakları sayesinde çok hızlı yüzerler.
  Havalar soğuduğunda uçarak göç eden kuğular çok yüksekten ve çapraz bir hat şeklinde dizilerek uçarlar. Bu sırada karşılaştıkları güçlü rüzgar akımını delmek için “V” biçiminde yol alırlar. Bu akıllıca formül çok daha hızlı uçmalarını ve yolculuk süresince yorulmadan ilerlemelerini sağlar.
  Kuğular bataklıkların, derelerin, gölcüklerin dibinde buldukları bitkilerle beslenirler. Uzun boyunları yiyeceğe ulaşmalarını kolaylaştırır. Ördekler gibi suya dalabilirler ve kısa dalışlarında hiçbir güçlükle karşılaşmazlar. Kuğuların bitkileri koparmasının yararlı bir yönü de vardır: Bazı bitkiler toprak kabartıldıkça büyürler ve olgunlaşırlar. İşte kuğu yiyecek bulmak için dibi karıştırdıkça bitki örtüsünün gürleşmesini sağlar. Böylece kendilerinden sonra yaşayacak hayvanlar için bol bol bitki yetişmesine sebep olurlar.
  kuğu_resmi_3.

  black_swan. kuğu_resmi_. kuğu_resmi_2. kuğu_resmi_4. kuğu_resmi_5. kuğu_resmi_6. kuğu_resmi_7. kuğu_resmi_8. kuğu_resmi_9. kuğu_resmi_11. kuğu_resmi_12. siyah_kugu_2. siyah_kuğu.


   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Haz 2014
 2. çok asil hayvanlar harika resimler emeğine sağlık canım
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Haz 2014
 3. Emeğine sağlık sultanım çok güzel bir canlının resimlerini sunmuşsun bizlere
   
 4. yaramazın keyfine bakın insanın öpesi geliyor ya :f63:

  emeğine sağlık yasemin:f118:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Haz 2014
 5. Hepsi çok tatlı kuğu gibi salınmak deyimi bundan kullanılmış olsa gerek:)
  emeğinize sağlık Belinay
   
 6. Yavruları çok çirkin oluyor. Ama sonra ne kadar da güzelleşiyorlar.

  Teşekkürler Belinay.
   
Yükleniyor...