Beyazıt Devlet Kütüphanesi Hakkında Genel Bilgi

'Sanat ve Müzik' forumunda EyLüL tarafından 29 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Beyazıt Devlet Kütüphanesi

  İstanbul’da Beyazıt Camii yanına devlet eliyle inşa edilen ilk kütüphanedir. Kurulduğunda adı Kütübhane-i Umumi-i Osmani adı ile anılmakta olup daha sonradan Bayezid Umumi Kütüphanesi son olarak 1961 yılında ise Beyazıt Devlet Kütüphanesi olarak adı değiştirilmiştir. 1884 yılında hizmete açılan kütüphane Batı’da görülmeye başlanan mitliyetçilik akımının etkisiyle ortaya çıkmıştır. Batı ülkelerinde görülmeye başlanan milli kütüphanelerin kurulması, devleti böylesi bir çalışmaya yöneltmiştir.

  GENEL BİLGİ
  1883 yılında ilk olarak telifi alınmış ve tercüme edilmiş olan eserlerden yola çıkarak millileşme çalışmaları başlatıldı. Yapılan harcamalar devlet eliyle karşılandığı gibi II. Abdülhamid şahsi bütçesinden de harcamalar yaptı. Maarif Nezareti’ne bağlanan kütüphane, daha sonraki dönemlerde yapılan bağışlar ile genişledi. Daha bu dönemde 8054 cilt kitabın kaydediliği kütüphaneye Balkan Savaşı yıllarında kaybedilen Osmanlı topraklarından getirilen kitaplarda eklendi.

  Yazma eserlerin yanı sıra eski harfli basma eserlerin de olduğu kütüphanede önemli şahıslara ait eserler yer almaktadır. 1934 yılında ‘’Basma Yazı ve Resimleri Derleme Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile kütüphane bir adım daha ileri giderek, Türkiye’de basılan kitap, gazete ve dergi benzeri yayınların birer nüshasını da bünyesine almaya başladı. Bu durum kütüphanedeki kitapların düzenli olarak artmasına neden oldu ve zamanla kütüphanenin yetersiz kalması yeni mekan arayışının gerekliliğini sağladı. Böylece kütüphanenin yanında olan eski Dişçilik Mektebi ve Beyazıt Külliyesi’nin imaret kısmının diğer bölümleri restore edilerek kütüphaneye dahil edildi. 1984 yılında hizmete açılan bu ek bölümlerde gerekli ferahlığı sağladı.

  Kütüphanenin ilk müdür Hoca Tahsin Efendi’dir. 50 kişilik konferans salonu, 20 kişilik müzik dinleme salonu, 30 kişilik dil laboratuvarı, sinema ve video salonu ile kapsamlı bir yer haline geldi. 1946 yılına kadar tüm bu hizmetler bugünki kitap okuma salonunda verilmekteyken, günümüzde 4 ayrı salonda 300 kişiye hizmet vermektedir.

  1989 yılı itibari ile kütüphanede 600.000 civarında doküman mecvuttur.
   
Yükleniyor...