Beyninin Götürdüğü Yere Git!

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 13 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. İtalya’nın Milano kentinde Politeknik Enstitüsü araştırmacıları, boyundan aşağısı felçlilerin kendi başlarına dolaşmalarına imkan sağlayan bir tekerlekli sandalye geliştirdi.

  Profesör Matteo Matteucci ve doktora öğrencisi Bernardo Dal Seno tarafından geliştirilen tekerlekli sandalye, beyin dalgalarını okuyan bilgisayar ile aynı prensipte çalışıyor.

  Engelli hastanın başına takılan elektrotlar sayesinde beyin dalgaları tekerlekli sandalyenin bağlı bulunduğu bilgisayara iletiliyor. Kullanıcı mutfak, banyo veya tuvaleti düşündüğünde ve ekrandaki bu yazılara konsantre olduğunda bilgisayar tekerlekli sandalyeyi oraya yönlendiriyor. Ayrıca sandalyedeki iki lazer sensörü önüne çıkan engelleri algılayarak, yön değiştirmesini sağlıyor ve böylece olası bir kaza da önlenmiş oluyor. Buluşun kara delikleri çözen adam olan ünlü fizikçi Stephen Hawking gibi vücut fonksiyonlarını tamamen yitirmiş hastalar için umut ışığı olacağı belirtildi. Buluşun sahibi olan Profesör Matteucci, “Bir kaç yıl içinde GPS teknolojisini kullanarak sokakta dolaşmaya imkan veren bir sandalye de geliştireceğiz” dedi.

  FİYATI DA UCUZ

  Beyin dalgalarıyla çalışan tekerlekli sandalyenin 5 yıla kadar piyasaya sürüleceği, fiyatının da normal motorlu sandalyelere oranla sadece yüzde 10 civarında pahalı olacağı belirtildi.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Beyninin Götürdüğü Yere
 1. YAREN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,625
 2. Blue
  Yanıt:
  7
  Gösterim:
  1,774
 3. Pardus
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  1,010