Bıldırcının Göç Yolları

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 31 Ara 2010 tarihinde açılan konu

  1. Bıldırcının Göç Yolları hakkında bilgi, Bıldırcınların göç yolları

    Bıldırcın (Coturnix coturnix L.) Tavuklar (Galliformes) takımının, Tavuksular (Phasianidae) familyasının en küçük türüdür. Göçmen kuş olup, ülkemize ilk baharda gelenler yaz göçmeni, ağustos sonu ve sonbaharda gelenler ise geçit kuşu olarak adlandırılır.

    Yaz göçmenleri yurt içi göçler yapar. Bunlara yerli bıldırcın da denilir. Boyu 16--18 kanat uzunluğu 11 cm'dir. Ergin erkekte kahverengindeki sırt tarafı siyah, pas rengi ve krem sarısı lekelidir. Gözlerin üzerinde beyaz birer çizgi vardır. Gerdanın ortası siyah veya kırmızı-kahverengi, yanları beyazımsıdır. Gerdanın rengi çok çeşitli olabilir.

    Bazen başın yanları ile birlikte tüm gerdan kırmızı-kahverengidir. Pas rengi olan kursak bölgesinde gayet ince boyuna beyaz çizgiler vardır. Karın tarafının diğer kısımları beyazımsıdır. Vücut yanlarında kırmızı-kahverengi lekeler mevcuttur. Gagası gri, bacakları pembedir.

    Dişinin rengi erkeğinkine benzemekte ise de daha mat renktedir. Erkeklerin gençleri ile dişilerin göğsünde siyah benekler vardır. Bu nedenle ayırt etmek zordur. Gençlik tüyleri ergin dişinin tüyleri gibidir. Hızlı kanat çırpınışları ile alçaktan genelde düz bir hat boyunca uçar. Uzak mesafeye gitmez, konacağına yakın kanat süzer ve kanat çırparak konar.