Bilgisayarın hamilelere zararları nelerdir?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 11 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bilgisayar ve hamilelik Dönemi
  Bilgisayarın hamilelere zararları nelerdir?
  Bilgisayar hamileler için ne kadar sakıncalı?

  Çoğumuzun evinde baş köşeyi artık yavaş yavaş televizyondan bilgisayarlar almış durumdalar. Bayanlarda özellikle hamilelik döneminin büyük bir kısmını evde geçirmekte, bu sürede televizyon izlemek yerine bilgisayar başında oturmak daha cazip gelmekte. İşte bu konu ile ilgili uzmanların tavsiyeleri

  Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü Dr. Alper Mumcu, meslekleri gereği bilgisayar kullanmak zorunda olan kadınların bazı önlemler almak kaydıyla gebelikleri süresince güvenle monitör karşısında çalışabileceklerini ve bununla ilgili endişe duymalarının gereksiz olduğunu söyledi.

  [​IMG]

  Mumcu, bu özel dönemde yapılması gerekenleri şöyle anlattı: ”6000′den fazla kadın üzerinde yapılan araştırmada” video display terminal” (VDT) adı verilen monitörlerin kullanımı ile düşük doğum ağırlığı, erken doğum, ölüdoğum ve yeni doğan döneminde ölüm arasında herhangi bir ilişki olmadığı ortaya konulmuştur. VDT’e bağlı risk artışı olmamasına rağmen bilgisayar kullanıcılarının çoğunda ense, bilek, el ve omuz ağrıları mevcuttur. Yine bu kişilerde gözlerde problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum çoğu kişide stres yaratmaktadır.

  Ara sıra mola verin

  Bilgisayar ile çalışmaya bağlı psikolojik ve fizyolojik stres uygun şekilde ayarlanan çalışma saatleri ve molalar ile azaltılabilir. Yine çalışma ortamı ve masasının dizaynı stres azaltmakta etkilidir. Rahat koltuklar ve masalar belden destekleyici yastıklar yararlı olur. Uzun süre mola vermeden çalışmak kaslarda gerginlik, tendonlarda ve bağlarda inflamasyon ve dolaşımda bozukluğa yol açar. Bütün bunlar gebe kadında huzursuzluk yaratır. Uygun zamanlarda mola vermek şarttır. Bunun için 2 saatte bir 15 dakika ara vermek yeterlidir. Ayağa kalkıp biraz dolaşmak iyi gelir.
   
Yükleniyor...