Bilgisayarınızı Eski Günlerine Döndürün !!

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 24 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Bilgisayarınızı güvenlik taramasından geçirin


  Hangi antivirüs ya da kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullandığınızın bir önemi yok. Hangi yazılımı kullanıyor olursanız olun yapacağınız ilk iş bu yazılımlarla sık sık bilgisayarınızı taramadan geçirmek durumundasınız. Eğer güvenlik yazılımınızın sizin yerinize gerçek-zamanlı koruma sağladığını düşünüyorsanız, bu düşünceden vazgeçmeniz yerinde olur. Periyodik olarak güvenlik taramalarını manuel yani kendi başınıza yapmak suretiyle internet ya da başka platformlardan bilgisayarınıza sızacak herhangi bir tehdidin de önüne daha başından geçebilme şansına sahipsiniz.

  Aşağıda yer alan yazılımlarla bilgisayarınızın varolan güvenliğini daha da arttırabilirsiniz:  Sabit diskinizi fiziksel taramadan geçirin


  İnternet üzerinde bulunan ücretsiz birçok hard disk tarama aracı var; ancak Hard Disk Sentinel isimli yazılım, sadece dahili HDD'leri değil, harici HDD'leri de komple fiziksel taramadan geçirebiliyor. Böylece Hard Disk'inizde aşırı ısınma olup olmadığını, fiziksel bir hasarın meydana gelip gelmediğini bu yazılım sayesinde kolayca teşhis edebilirsiniz.


  Sabit diskinizi olası hatalara karşı periyodik olarak taramadan geçirmenizde her daim fayda vardır. Bunun için Bilgisayarım'a çift tıklayın ve ardından herhangi bir HDD sürücünüze (C: gibi) sağ tıklayın ve Özellikler'ine girin. Bir sonraki adımda ise Araçlar sekmesine gelerek 'Şimdi Denetle'ye tıklayın(bu arada iki kutucuğunda seçili olmasına dikkat edin).

  Sabit diskinizi temizleyin


  Windows'un kurulumunun ardından uzun bir zaman geçtikten sonra bilgisayarınızın artık eskisi kadar hızlı olmadığına şahit olursunuz. Bunun en büyük sebeplerinden biri hiç şüphesiz Windows'un gerektiği gibi temiz tutulmaması ve Kayıt Defteri'nin yüklenen programlarının sayısıyla doğru orantılı olarak daha da kompleks bir yapıya bürünmesi denilebilir. Kullanımı basit, ancak oldukça etkili olan CCleaner ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.


  Windows Vista, otomatik olarak birleştirme işlemini belirli periyotlarda yerine getiriyor; fakat Windows XP kullanıcıları bu imkandan elbette faydalanamıyor ve bu nedenle sık sık manuel olarak kullanıcıların bu işlemi yerine getirmesi gerekiyor. Oysa kullanıcılar bu işlemi düzenli aralıklarla yapmayı genelde ihmal ettiği için sistem performansında zamanla ciddi düşüşler gözlemlenebiliyor. Bu nedenle en az ayda bir kez hard diskinizi birleştirme işleminden geçirmeniz oldukça önemli. Bunun yanı sıra Defraggler isimli aşağıda indirme bağlantısını bulacağınız yazılım ile de HDD'nizi en kolay ve pratik bir şekilde birleştirme işleminden geçirebilirsiniz.


  Belirli aralıklarla bilgisayarınızın hafızasını(Random Acess Memory - RAM) hatalara karşı taramadan geçirmelisiniz. Windows XP altında Windows Memory Diagnostic aracını bu işlem için kullanabileceğiniz gibi, Vista kullanıcıları da söz konusu aracı Vista Kurulum CD'sinde bulabilir.


  BurninTest isimli bir araç sayesinde donanımlarınızı ayrıntılı bir şekilde taramadan geçirebilir, donanımlarınızda meydana gelen problemlerin kaynağını öğrenebilirsiniz.


  BIOS'unuz için en yeni güncelleştirmelerle ilgili bilgi almak ve bu güncelleştirmelerden faydalanabilmek için anakartınızın ya da PC'nizin üreticisinin web sayfasına göz atabilirsiniz. BIOS güncelleştirmeleri, kümülatif bir yapıya sahip olduğundan en son yüklenen güncelleme daha önce yayınlanan güncelleştirmeleri de beraberinde getirmektedir.  Windows'unuzun Otomatik Güncelleştirmeler'inin açık olmasına dikkat edin. Böylelikle her seferinde Windows güncelleştirmelerini bilgisayarınıza indirmek için bir uğraş vermenize gerek kalmaz. Windows'unuzu güncel tutmanızın her açıdan büyük bir önemi vardır. Eğer güncelleştirmelerinizin bir kısmının eksik olduğunu düşünüyorsanız Security Baseline Analyzer isimli Microsoft aracına bir göz atmanızda fayda var.


  Bilgisayarınızda bulunan donanımlarınızın sürücülerini mutlak suretle güncel tutmalısınız. Bunun için donanım üreticilerinin web sayfasına girerek güncelleştirmeleri indirebileceğiniz gibi RadarSync isimli ücretsiz olan bu yazılım sayesinde de güncelleştirmeleri an ve an takip edebilirsiniz.
   
 2. Cevap: Bilgisayarınızı Eski Günlerine Döndürün !!

  saol paylaşım için cok teşekkürler eline saglık
   
Yükleniyor...