Bilinçli ve güvenli internet kullanım kılavuzu

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 3 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. İnternetteki istismarlara karşı çocuk ve öğrencileri korumayı hedef alan bir kitapçık hazırlandı.
  Güvenli İnternet Kullanma Kılavuzu
  Bilinçli internet kullanmak
  [​IMG]
  Ulaştırma Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca hazırlanan kitap 10 milyon adet basılacak ve tüm öğrencilere ücretsiz dağıtılacak.
  Öğrenciler İçin Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanım Kılavuzu, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunca da onaylandı.
  Çocukları, sanal ortamdaki vurgun ve istismara karşı korumayı amaçlayan kitapçıktaki bazı uyarı ve saptamalar ise şöyle;

  İNTERNET KAFEYE VELİNİZLE GİDİN
  Anne ve babanıza karşı şeffaf ve dürüst olun. Ailenizle birlikte oturduğunuz odada internete girin. 12 yaşından küçükseniz, velinizi almadan internet kafelere gitmeyin. Gireceğiniz siteleri öğretmeniniz ve ailenizle birlikte belirleyin.

  WEB KAMERA UYARISI

  İnternette sadece tanıdığınız kişilerle sohbet edin. Bu kişilerle ailenizin bilgisi olmadan kesinlikle yüz yüze görüşmeyin. TC kimlik numaranızı, adresinizi, telefon numaranızı yabancılarla paylaşmayın. Yabancılarla web kamera kullanarak konuşmayın.

  YABANCILARA DİKKAT

  Tanımadığınız kişilerin internetteki arkadaşlık tekliflerini reddedin. Oyunlara, aktivitelere, yarışmalara katılmadan önce mutlaka ailenize ve öğretmeninize danışın.

  ANTİ CASUS YAZILIM KULLANIN
  Key logger programı, internette attığınız tüm adımları tek tek izler. Bu sinsi program, tüm klavye hareketlerinizi, bilgilerinizi haberiniz olmadan çalar ve program sahibine gönderir. Key loggerlara karşı etkili olan anti-casus yazılımları kullanın.

  OLTAYA GELMEYİN
  İnternet ortamındaki hırsız ve yankesicilere dikkat edin. Kötü niyetli kişiler şifrenizi, banka bilgilerinizi, kişisel bilgilerinizi "oltalayarak" çalabilir. Bir bankanın ya da finans kurumunun internet sitesini taklit ederek size bir eposta gönderirler ve kişisel bilgilerinizi isterler. Böyle bir e-posta alırsanız kesinlikle cevaplamayın. Güvenmediğiniz ve bilmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayın.

  TRUVA ATI SİNSİDİR
  Truva atı sinsi bir programdır. Kaleyi içeriden fethetmek için kılık değiştirerek içeri girmiş askerlere benzer. Önce kendisini masum bir müzik, film ya da oyun dosyası olarak tanıtır ve kabul ettiğinizde bilgisayarınızın yönetimini sinsice ele geçirir. Bilgisayarınız başka programların kölesi haline gelir, onların isteklerini yapar. Güvenli olmayan ve bilmediğiniz sitelere girmeyin.

  SPAM UYARISI
  Spamlar (istenmeyen mesajlar) okumanız için başucunuza zarf bırakıp giden maskeli hırsızlara benzerler. Bu zarfı merak edip açtığınızda ve mektuptaki istekleri yerine getirdiğinizde tüm bilgilerinizi çalmış olurlar. Bu tür mesajları kabul etmeyin ve hiç okumadan silin.

  ŞİFRENİZİ SAKLAYIN
  Şifreniz size ait en önemli sırdır, kimseyle paylaşmayın. Şifrenizin içinde harfler dışında en az bir tane farklı karakter olsun. Sadece sizinle ilgili bilgilerden oluşmasın.

  İHBAR EDİN
  Zararlı ve rahatsız edici sitelerle karşılaştığınızda hemen http://www.ihbarweb.org.tr adresine ya da 0312 582 82 82 numaralı telefona ihbar edin.
   
 2. Cevap: Bilinçli ve güvenli internet kullanım kılavuzu

  bilgilendirme için tşkler yaren :f40:
   
 3. Cevap: Bilinçli ve güvenli internet kullanım kılavuzu

  Güzel bir uygulama ama kaç çocuk bunları uygularki.Zaten belli bir yaşın altındaki çocukların internet cafelere velileri olmadan girmeleri yasak.Ama internet cafelere bakın kimin umurunda acaba.Ya da çocukların çoğu oyun oynamak için gidiyor internet cafelere.İlk önce iyi bir internet bilincinin aşılanması şart...
   
 4. Cevap: Bilinçli ve güvenli internet kullanım kılavuzu

  Yararlı ve dikkat edilmesi gereken konular
  Geleceğin teminatı çocukların internetin kötü etkilerinden korunması şart.Başta ebeveynler ve Milli Eğitime bilinçli internet kullanımı konusunda büyük iş düşüyor.
   
Yükleniyor...