Bitki ve çiçek Filizi nedir Filiz Resimleri

'Resimli Konular' forumunda zamaneanne tarafından 24 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tohumun Bitkiye Dönüşmesindeki İlk Aşama: Filizlenme

  Kökleri henüz çıkmamış olan ve bu nedenle topraktaki mineralleri alamayan bir tohum, kökleri çıkana kadar nasıl beslenir?

  Küçük bir tohumdan çıkan filizler, kilolarca ağırlıktaki toprağı nasıl yarar?

  Filiz, yeryüzüne çıktığında kendini gölgelik bir ortamda bulursa, büyüme yönünü ışık kaynağına doğru nasıl değiştirir?

  Tohumun bir bitkiye dönüşmesindeki ilk aşama filizlenmedir. Toprağın altında beklemekte olan tohum ancak ısı, nem ve ışık gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle hareketlenip canlanır. Bundan önce ise adeta bir uyku halindedir. Zamanı geldiğinde uykusundan uyanır ve filizlenmeye başlar.

  Tohumun, üzerindeki ağır toprak kütlesini yararak filiz vermesini, insanın üzerindeki yüzlerce kiloluk bir örtüyü hiç zorlanmadan delip geçmesine benzetebiliriz. Ancak ufacık bir tohumun toprağı yaracak kuvveti nereden bulduğu bugün hala bilim tarafından cevaplanamamış bir sorudur.

  Tohumun Filizlenmesi Nasıl Gerçekleşir?

  Olgunlaşan bir tohum hemen filizlenmez. Tohumun filizlenmesi için uygun sıcaklık, nem ve oksijen gibi pek çok faktörün bir arada bulunması gerekmektedir. Bu şartlar biraraya geldiğinde, uyku halindeki tohum canlanmaya başlar.

  Bir tohumun filizlenmesi için öncelikle suya ihtiyacı vardır. Çünkü olgun tohumlardaki metabolizmanın aktif hale gelmesi, yani büyüme işleminin başlayabilmesi için hücrede sulu bir ortamın olması gerekir. Bu ihtiyaç tohumların ıslanması ile karşılanır. Tohumdaki metabolizmanın harekete geçmesi ile birlikte kök ve filiz de büyür ve hücre bölünmesi başlar.

  Kök ile filizin büyüdüğü ve hücre bölünmesinin başladığı aşamada ise mutlaka oksijene ihtiyaç vardır. Tohum, oksijenli solunumla enerji ve ısı üretimine başlar. Çünkü yeni oluşan bitkinin büyüyebilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır. Fakat tohumun henüz kökleri yoktur. Dolayısıyla topraktaki mineralleri alacak durumda değildir. Bu durumda büyümesi için gerekli besini farklı bir şekilde elde etmesi gerekir.
  Çiçek Filizi Resmi
  2cay. 2482664cicekfilizi. 130283673b2f42a6beb. cembotanikg. cfbhc. dsc3062705072. images2xj. 37491133407576695012377. filiz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağu 2014
Yükleniyor...