bitkiler nelerden oluşur

'Ders notları' forumunda Sitem tarafından 23 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bitkiler fotosentez yapan, ağaçlar, çiçekler, otlar, eğreltiotları, yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulunduran çok büyük bir canlılar alemidir.
  Bitkiler, topluluk halinde yaşarlar. Bitkilerin bir bölgede oluşturdukları örtüye bitki örtüsü denir. Flora, bir bölgede yetişen bütün bitki türlerinin hepsine denir. Herhangi bir bölgenin yaşam koşullarında gelişen, benzer ekolojik yapı içeren bitki topluluğuna vejetasyon denir.

  Bunlar 4 sınıftır:

  * Ormanlar (her zaman yeşil tropikal yağmur, subtropikal, orta kuşak, sert yapraklı, iğne yapraklı, kışın yaprak dökenler, muson ormanları, tropikal kuru, mangrov, galeri, bataklık),
  * Çalılar (maki, garig, psödomaki),
  * Otlar (savan, step, çöl),
  * Tundra.

  Bitkilerin yetişmesini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar;

  * ekvatora uzaklık,
  * denizden yükseklik(rakım),
  * arazi eğimi,
  * ışık,
  * sıcaklık,
  * nem,
  * yıllık yağış miktarı,
  * toprak içeriği,
  * canlı faktörler(insan, hayvan, diğer bitkiler,
  * mikroorganizmalar)'dir

  Bitkiler, fotosentezle ekolojik dengeyi sağlamada temel rol oynadıklarından, canlılar dünyasında çok önemli yere sahiptirler.

  Bitkiler;

  * Tohumsuz bitkiler (Cryptogamae)
  * Tohumlu bitkiler (Spermatophyta)

  olmak üzere iki büyük gruba ayrılır:

  Tohumsuz Bitkiler:

  Tohumsuz bitkilerde ,ilkel de birde gruptur ve sporla çoğalırlar. Bu bitkilerin çoğu kök, gövde, yaprak ve çiçek gibi organ farklılaşmalarını belirgin olarak göstermezler. Bitkinin tümü aynı yapıda, yapraksı ya da şeritsidir.

  * Su yosunları
  * Kara Yosunları
  * Ciğerotları
  * Boynuz otları
  * Yapraklı Karayosunları
  * Vasküler bitkileri (fosil türler ve eğreltiotları)

  Tohumlu bitkiler (Çiçekli Bitkiler):

  Tohumlu bitkiler bulundurdukları "tohum"la tohumsuz bitkilerden ayrılırlar. Üreme ve yayılma organı olan tohum, iki şekilde oluşturulabilir ve tohumlu bitkiler buna göre iki büyük bölüme ayrılır:

  * Açık Tohumlu Bitkiler : Tohum taslakları, meyva yaprakları tarafından örtülmeden açıkta tohum meydana getiren bitkiler.

  Açık tohumlu bitkileri genellikle ağaçlar ya da ağaççık formundaki odunsu bitkiler oluşturur. Genellikle herdem yeşil olup, yaprakları çoğunlukla iğnemsi, şekilde bu yüzden de, kuraklığa dayanıklıdırlar.

  * Kapalı Tohumlu Bitkiler : Tohum taslakları, meyva yapraklarının birleşmesiyle oluşan odacık içinde kapalı olarak tohum geliştiren bitkiler.

  Kapalı tohumlular, açık tohumlulara göre daha gelişmişlerdir. Genellikle otsu, odunsu ve çalı formunda olurlar. Çoğunun kültürü yapılır ve ekonomik önemleri vardır. Kapalı tohumlular, iki çenekliler ve bir çenekliler olmak üzere 2 sınıfa ayrılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Haz 2014
Yükleniyor...