Bitkilerde Aşılama Teknikleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 13 May 2013 tarihinde açılan konu


 1. Bitkilerde Aşılama Teknikleri Nelerdir?
  Kaç Çeşit Aşılama Tekniği Vardır Göz aşıları ve Kalem aşıları olmak üzere iki çeşir aşılama tekniği vardır.

  Göz Aşısı Altında odun dokusu bulunan veya bulunmayan küçük bir kabuk parçası ile bunun üzerindeki tek bir göz ile yapılan aşılara göz aşısı denmektedir.Göz Aşısı Ne Zaman Yapılır Bitkinin kabuk verme zamanı kullanılacak göz aşısı metodunu tayin etmektedir.

  Aşı çeşitleirne gelince Bitkilerde Aşı çeşitleri Göz Aşıları yada yaprak aşısı,Kalem Aşıları,Göz Aşısı ve Çeşitleri olarak bilinir.

  Altında odun dokusu bulunan veya bulunmayan küçük bir kabuk parçası ile bunun üzerindeki tek bir göz ile yapılan aşılara göz aşısı denir. Göz aşıları, yalnızca bir tomurcuğun (gözün) kullanıldığı özel bir kalem aşısı şeklidir.

  Göz aşıları meyve ağaçlarının çoğaltılmasında, kalem aşılara göre daha çabuk uygulanırlar. Göz aşıları, küçük fidanlarda kullanılmakta.Göz aşılarının çoğu, anacın aktif büyüme halinde bulunduğu, kabuğun odundan kolayca ayrıldığı mevsimde yapılabilir.

  Aşı ile üretim Bir bitkinin bir parçasını başka bir bitki ile bir araya getirilerek kaynaştırılması olayıdır.Aşılamada Önemli olan Aşılanacak anaç ile aşı kaleminin kambiyumunun çakıştırılmasına denir.Ayrıca Aşı işleminde altlık kök sistemini, Kalem ise gövde ve tacı geliştirir.
   
Yükleniyor...