Blaise Pascal Hakkında Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 17 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Blaise Pascal Hakkında Bilgi  Blaise Pascal Hakkında Kısaca Bilgi

  Blaise Pascal, 1623-1662 yılları arasında yaşamış Fransız düşünürü ve matematikçisi. Aynı zamanda büyük bir matematikçi olan,Torricelli deneyi üzerine eserler yazan ve bir hesap makinesi icad etmiş olan Pascal'ın temel eseri ölümünden sonra yayımlanmış olan Düşünceler'dir. O, 1654 yılında dini bir tecrübe yaşamış, hayatının bundan sonraki dönemine, bilimsel çalışmalarından çok, din ve Tanrı konusundaki görüş ve tartışmaları damgasını vurmuştur.

  Blaise Pascal Descartes ve Fermat gibi çok ünlü ve Fransız matematiğine çok şeyler katan iki büyük bilginle aynı zamanı paylaşmak şansını bulabilmiştir. O'nlarla tanışmak ve görüşmek ve bazen de mektuplaşmak olanağı bulmuştur.

  Blaise Pascal Babası bir amatör matematikçiydi. Denilebilir ki, Pascal, matematik sevgisini ve ilk bilgileri ondan almış olmalıdır. Belli bir olgunluk yaşına gelince, babasıyla birlikte Paris'te bulunan Mersenne AkademisF'ne kabul edileceklerdir.

  Blaise Pascal 1658 yılında, bir hastalığa yakalandı. Uyku saatleri haricinde şiddetli baş ağrılarından şikayet etmeye başlamıştı. Böylece gittikçe artan şiddetli ağrılara katlanarak dört yıl geçirdi.1662 yılının Haziran ayında, evini bir fakir aileye bağışlayarak, kızkardeşinin yanına giderek ona sığınacak ve kısa bir süre sonunda da ızdıraplar içinde kıvranarak ölecektir. Öldüğünde 39 yaşında bulunuyordu.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Blaise Pascal Hakkında
 1. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,068
 2. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,418
 3. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,991
 4. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,599
 5. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,005