BM'den 2012 Ekonomik Kriz Uyarısı

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 2 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  2012 kritik bir yıl olacak
  2012 ekonomik durum
  Birleşmiş Milletler yeni ekonomik kriz olasılığı konusunda uyarıyor. Yeni küresel ekonomik görünüm raporunda, yeni bir ekonomik kriz olabileceği bildirildi.

  2012 yılı 'kritik yıl' olarak tanımlanıyor
  BM'nin ekonomik ve sosyal konular dairesi tarafından hazırlanan raporda 2012 yılında ekonomik büyümenin yüzde 2.6 olabileceği, ancak kötü bir senaryo durumundaysa sadece yüzde 0.5 oranında kalacağı belirtildi.

  Birleşmiş Milletler mayıs ayı raporunda ise 2012 yılı için küresel büyüme yüzde 3.6 olarak öngörülmüştü.

  Yayımlanan yeni raporda, gelişmiş ülkelerin mali açıdan kemer sıkma politikalarına zamansız başlamaları halinde, dünyanın yeni bir ekonomik durgunluğa sürüklenebileceği uyarısında bulunuldu.

  Raporda, özellikle gelişmiş ülkeler tarafından mali açık ve kamu borçlarına karşı uygulanan kemer sıkma önlemlerinin, büyümeyi ve iş beklentilerini baskıladığı vurgulandı.

  BM Raporuna göre, gelecek yıl ekonomik büyüme yavaş olacak, 2013 yılında ise yüzde 3.2'ye çıkacak. Ancak bütün bu tahminlerin, Avro bölgesindeki borç krizinin kontrol altına alınması ve çok sıkı mali politikaların azaltılması halinde mümkün olabileceği vurgulandı.Gelişmiş ülkelerde yavaşlayan büyümenin, gelişmekte olan ülkeleri de etkilediği ve nisan ayından bu yana, bu ülkelerdeki büyümenin de yavaşladığı kaydedildi.

  Brezilya ve Meksika'nın ekonomik durgunluktan daha görünür şekilde etkileneceğine yer verilen raporda, Hindistan ve Çin'deki ekonomik büyümenin ise güçlü kalmaya devam etmesinin beklendiği belirtildi.
  2012 yılı ekonomik kriz uyarısı