Böbrek Genişlemesi Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZORBEY tarafından 3 Ağu 2011 tarihinde açılan konu


 1. böbrek genişlemesinin zararları
  böbrek genişlemesi belirtileri
  böbrek genişlemesi tedavisi

  Böbrek büyümesi, kısaca böbrek kanallarının tıkanması neticesinde böbreğin idrar ve vücut sıvısı ile dolarak şişmesi demektir.

  Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir. Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya başlar. Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır. Tıkanma sonucu meydana gelen hidronefrozlar bazen düzelir.

  Tek taraflı tıkanmalara bağlı hidronefrozda diğer böbrek çalışmaya devam ettiğinden belirtiler geç fark edilir. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkiler. Tehlike oranı düşüktür. Eğer her iki böbrek de tıkanmadan etkilenmişse ve tıkanmaya bağlı olarak idrar ters yönde gidiyor ise sonuç sıkıntı doğurabilir. Böbrek fonksiyonları bozulduğunda o böbreği çıkarmaktan başka çare kalmaz.

  böbrek büyümesinin belirtileri

  Böbrek boşluğunda bel ağrıları,
  Biriken idrar dolayısıyla enfeksiyon,
  Ateş,
  İdrar yaparken acı,
  Karında şişlik,
  Bulantı ve kusma,
  İki taraflı hidronefrozda susama,
  Keyifsizlik,
  Kilo kaybı gibi belirtiler en bilinenleridir.

  Böbrek büyümesi nasıl tespit edilir:

  Ürografi
  MRI
  Ültrason
  Sistoskopi
  Tam idrar testi

  Böbrek Büyümesinin nedeni nedir?

  Böbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine ulaşmasına veya keseden çıkışına engel olabilecek her türlü tıkanma Böbrek büyümesinin nedenleri arasında yer alır. Genellikle idrar yollarında bir taş veya bir tümörün idrar yollarını tıkaması sonucu olabilir. Bunun yanında diğer bir sebep ise üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi gibi mesanenin boşalmasını zorlaştıran durumlar kişide böbrek büyümesi hastalığı oluşumuna zemin hazırlar.

  böbrek büyümesinin tedavisi

  Hastalığın erken fark edilmesi çoğu zaman yararlı olacaktır. Erken dönemlerdeki hidronefrozda tıkanmalar giderilerek tedavi sağlanmış olur. Böylece kişi normal hayatına dönebilir.
  Geç kalınan durumlarda ise aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. Çünkü bu durumda tıkanmalar, böbrekte kalıcı hasar bırakmaya başlamıştır bile. Tıkanmalar giderilse bile hasar sebebi ile kişinin normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir. Bu tür durumlarda gerekirse hasar gören böbrek cerrahi müdahale ile alınabilir. Tabi ki şunu da söyleyelim. Her gün tıpta yeni bir tedavi hizmeti veya ilaçlar bulunmaktadır. Ümidimizi yitirmemeliyiz. Allah’tan şifalar ve afiyet dilerim

  böbrek büyümesine ne iyi gelir

  böbrek büyümesine iyi gelecek en iyi doğal çözüm, masaj tedavisidir. Ancak masajın uzman masör tarafından yapılması gerekmektedir.
   

Yükleniyor...