Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 12 Mar 2013 tarihinde açılan konu


 1. Su : Böbrek taşı için su içmenizin önerilmesi inanılmaz gibi görünse de su böreklerin sağlıklı çalışması için gereken ana mineraldir. Böreklerinizin kısa sürede temizlenebilmesi için onları su ile çalıştırmanız gerekiyor. Su ile tedavinize günde en az 15 su bardağı su içerek başlayabilirsiniz. Şişe suları daha az tortu bulundurduğu için tercih edilebilir.

  Sitrik Asit : Doğal bir asit türü olan sitrik asit vücutta bulunan böbrek taşı gibi sert oluşumların çözülmesine yardımcı olmaktadır. Limon sitrik asit yönünden güçlü bir ürün olduğu için böbrek taşı tedavisi sırasında bol miktarda tüketilmelidir. Sade limon suyu bazı hastalarda mide yanmasına yol açabileceği için suyla karıştırarak içebilirsiniz.

  Sitratlar : Sitratlar ürik asit dengesinin korunmasında ve böbrek taşının oluşumuna yol açan kalsiyum tuzu birikimlerinin azalmasında etkendir. Sitrat yönünden zengin havuç, üzüm, portakal ve sebzelerin taze sıkılmış sularını içerek böbrek taşının oluşumunu engelleyebilirsiniz.

  Lifli Gıdalar : Lifli gıdalar tüketerek sindirim sisteminizi daha hızlı çalıştırabilirsiniz. Bu sayede antioksidanların vücudunuzdan daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz. Mevsiminde yiyeceğiniz taze meyve ve sebzeler lif yönünden zengindir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 May 2015