Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 12 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer Önlemleri Nelerdir


  Boğaz ağrısı, kişinin yaşam konforunu bozarak büyük sıkıntılara yol açıyor.Boğaz ağrılarının büyük çoğunluğunun nedeni virüstür ve genellikle bir hafta içinde kendi kendilerine geçerler. Bakteri enfeksiyonlarının sadece yaklaşık yüzde 10unda tıbbi bakıma gerek duyulabilmektedir.

  Çoğu boğaz ağrısı mikrobu, doğrudan temas ile aktarılır. Hasta biri bir kapı koluna, telefona veya başka bir nesneye dokunur. Siz de aynı nesneyi tutarak, mikropları alırsınız, mikroplar en sonunda ellerinizden ağzınıza ve burnunuza aktarılır.

  Bakteri enfeksiyonları, zaman zaman antibiyotiklerle tedavi edilse de, ilaçlar her zaman iyileşmeyi hızlandırmaz ya da enfeksiyonların nüksetmesini engellemez.

  Boğaz ağrısının nedenleri

  Çoğu boğaz ağrısının nedeninin soğuk algınlığı ve gribe neden olan mikroplarla aynı olan virüslerdir. Boğaz ağrılarının virüs ya da bakteri enfeksiyonlarından ileri gelmediğini vurgulayarak, Boğaz ağrısının pek çok yaygın nedeni de bulunmaktadır. Bu nedenler arasında alerjiler, odalardaki havanın kuruluğu, kirlilik ve diğer tahriş ediciler, kas zorlanması, asit (gastroözofajyal) reflü, HIV enfeksiyonu ve
  Tümörler bulunmaktadır..

  Boğaz Ağrısı İçin Nasıl önlem alınmalı?

  Pek çok hastalıkta olduğu gibi boğaz ağrısında da kuşkusuz el yıkamanın büyük önemi bulunuyor. Uzmanlar hastalığı önlemenin tek ve aynı zamanda en basit yolunun el yıkamaktan geçtiğini söyledi. Boğaz ağrısının en çok görüldüğü çocuklarda el yıkama alışkanlığının mutlaka erken yaşta edinilmesi gerektiğini ifade ediyorlar..

  -Çatal bıçakları, bardakları, mendilleri, yemek veya havluları başkaları ile paylaşmaktan kaçının.
  -Kamuya açık telefonlara veya çeşmelere ağzınızı değdirmekten kaçının.
  -Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının.
  -Kirliliğin yüksek olduğu günlerde mümkün olduğunca kapalı mekanlarda kalın.
  -Sigara içmeyin ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının.
  -Eğer hava kuru ise evinizi nemlendirin.
   
Yükleniyor...