Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 23 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Boğaz ağrısı nasıl geçer?  Boğaz ağrısı özellikle mevsim geçişlerinde ve kışın soğuk havalarda kaçınılmaz hastalıklardan biridir.Özellikle çocukların boğaz ağrısına çok daha sık yakalandıklarını düşünürsek boğaz ağrısının tedavisi ve nelerin boğaz ağrısına iyi geldiğini bilmek çok önemlidir.Boğazınız ağrıyorsa nelere dikkat etmelisiniz? Boğaz ağrısı için evde alabileceğiniz önlemler neler?

  bogaz-agrisi-nasil-gecer-.

  Boğaz bölgesini rahatlatacak gargara, pastil gibi lokal tedaviler uyguluyoruz. Hastanın, yiyeceğine içeceğine dikkat etmesini, su alımını yüksek tutmasını tavsiye ediyoruz.Viral bir enkfeksiyon olduğu için, bağışıklık sistemini desteklemek açısından vitamin ve benzeri ilaçlar kullanılabilir.

  Boğaz ağrısında dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler;

  Sıvı tüketimini artırmak gerekir.

  Sigara, kirli hava gibi boğazı tahriş edici nedenlerden uzak durulmalı.

  Tozlu ev ortamı hem alerji yönünden hem de hastalığı direkt etkileme yönünden zararlıdır.

  Kullanılacak kumaş ve malzemelerin çok az tutulması ve onlara uygun deterjanlarla makinede yıkanması alerjiye karşı yararlı olur.

  Boğazın irritasyonunda, evde kullanılacak gargara, sprey ve pastiller faydalıdır. Bunları mutlaka doktor gözetiminde kullanmak gerekir.

  Tüketilen içeceğin çok sıcak ya da çok soğuk olması zararlıdır, ılık içilmelidir. Yutulması kolay olan yiyecekler; püre, pilav, makarna, lapa gibi besinler yenilmelidir.

  Gece uyunulan ortamın çok kuru bir havaya sahip olmaması gerekir. Kalorifer peteğinin üzerine havlu konularak ya da sobanın üzerinde bir çaydanlık kaynatılarak odayı nemlendirmek mümkündür.
   
Yükleniyor...