Boğaz kültürü nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 16 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. boğaz kültürü nasıl alınır?

  İnce bir çubuğun ucuna sanlmış pamuk boğazdaki iltihaplı bölgelere sürülerek örnek alınır. Amaç var olan mikroplan elde edip tanımaktır. A grubu beta hemolitik streptokok adlı bakterinin boğazdan elde edilmesi çok Önemlidir. Bu durumda boğaz bölgesinin mikroptan temizlenebilmesi için antibiyotik tedavisi yapılır. Böylece sonradan ortaya çıkacak ağır komplikasyonlar önlenebilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağu 2014
 2. Cevap: Boğaz kültürü nedir?

  Boğaz kültürü, bademcikler ve yutaktaki bakterileri belirlemeye yönelik bir tahlildir.Hem kolay yapılır ve fiyatının da uygun olması nedeniyle laboratuvarlarda da sıkça yaptırılır. Boğazda normal boğaz flora adı verilen bazı bakteriler bulunur.Hastalık meydana geldiğinde bu normal flora bakterilerinin yanında hastalık yapıcı A Grubu Beta Hemolitik Streptokok adı verilen bakteriler de bulunur. Boğaz kültürü halk arasında Beta Mikrobu olarak da bilinen A grubu beta hemolitik streptokok bakterisini belirlemeye yönelik bir tahlildir.
  Bu bakteri bazen kalp, eklem, böbrek hastalıklarına neden olabilir. Bademcik ve boğaz enfeksiyonları bir çok hastada bakterilere bağlı olmayıp virüsler nedeniyle de gelişebilir. Bu virüsler ise boğaz kültüründe tesbit edilemez.Boğaz kültürü hekimlere hastalardaki enfeksiyonun kaynağının bakteriyel mi yoksa viral mi olduğu hakkında bilgi vermektedir.
  Boğaz kültürü ucuna pamuk sarılmış olan steril bir çubukla alınır. Bu çubuk bademcikler ve yutak üzerine sürülerek o bölgeden örnekler alınır. Alınan bu örnekler laboratuar ortamında uygun besiyerlerinde değerlendirilerek hangi bakterinin üretildiğine bakılır.
  Boğaz kültürü doktorlarca uygun istendiğinde,ve kültür sonucunda hastalık yapıcı bakteri üremediğinde çoğu zaman çocuklarımızın gereksiz yere antibiyotik almasını hatta boş yere iğne olmasını önleyen faydalı ve ekonomik bir tahlildir.
   
Yükleniyor...