Bolivya Tarihi

'Ülkeler' forumunda Merve tarafından 30 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bolivya Tarihi
  Bolivya'nın Tarihi
  Bolivya


  BOLİVYA TARİHİ


  • Bolivya ,1809 yılında İspanya'nın karşı bağımsızlığını ilan etmesine rağmen, İspanyol askerlerin ülkeden kovulması çok daha sonra, ancak 1825 yılında gerçekleştirelebildi.
  • Bağımsızlık sonrası Bolivya'daki siyasal yaşam sık sık kesintiye uğramıştır. Ülke ulusal bağımsızlığını kazandığı 1825 yılından günümüze kadar, 180 yakın darbe, 10 dan fazla değişik anayasa ve 80 civarında Cumhurbaşkanı gördü. Cumhurbaşkanlarıdan bazıları yönetimi kan dökerek ele geçirdiler ve yine aynı şekilde kaybettiler. 6 cumhurbaşkanı görev başındayken öldürüldü.
  • Bolivya'nın komşularıyla özellikle Şili ve Paraguay ile olan ilişkileri dengesiz olmuştur.1879 yılında müttefiki Peru ile birlikte, sınır anlaşmazlıkları yaşadığı güçlü komşusu Şili'ye saldırdı. Ancak 1883'de biten Pasifik Savaşı Bolivya için tam bir yıkım oldu. Pasifik Okyanusu bölgesindeki kıyı şeridini Şili'ye kaptıran Bolivya'nın okyanus ile olan bağlantısı kesildi ve ülke bir kara devletine dönüştü.
  • Bolivya halkı bu savaşın sonuçlarını bugün bile unutabilmiş değildir. Ülke yine bir sınır sorunu yüzünden 1932 yılında komşusu Paraguay ile savaşa tutuştu. Chaco Savaşı olarak olarak adlandırılan bu savaş 1935 yılında Paraguay'ın zaferi ve sınır sorununun çözülmesini sağlayan bir barış antlaşmasının imzalanması ile sona erdiğinde, Bolivya tartışmalı bölgenin ancak %'ini topraklarına katabildi.
  [​IMG]
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Bolivya Tarihi
 1. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  929
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  646
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,031
 4. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,246
 5. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  578